Spis treści

Porównanie siedliskowych typów lasu z zespołami leśnymi

W celu bliższego określenia stosunków zachodzących między jednostkami typologicznymi stosowanymi w Polsce w praktyce taksacyjnej siedlisk a zespołami leśnymi, zostało dokonane przez R. ZARĘBĘ (1988) poniżej podane porównanie. W niniejszym opracowaniu konieczne było wprowadzenie niższych od zespołu jednostek fitosocjologicznych oraz nowo określonych zbiorowisk opisanych w Polsce w różnego typu pracach fitosocjologicznych.

Typy siedliskowe lasów terenów nizinnych i wyżynnych

Odmianę lasu wyżynnego wilgotnego (Lwyż-wl) charakteryzują formy podgórskie — Dentario enneaphyllidis-Fagetum allietosum i Dentario glandulosae—Fagetum allietosum, D.g.-F. lunarietosum oraz wielogatunkowy las rosnący na zboczach — Acero-Tilietum.

W wariantach lasu wyżynnego wilgotnego (Lwyż-w) spotyka się łęg jesionowy z jarzmianką — Astrantio-Fraxinetum, podgórski łęg jesionowyCarici remotae-Fraxinetum.

Typy siedliskowe lasów górskich

Piętro kosodrzewiny reprezentowane jest przez dwa wikaryzujące zespoły — Pinetum mughi sudeticum w Karkonoszach i Pinetum mughi carpaticum w Tatrach, na Babiej Górze i w Pilsku.