Modrzew japoński — nasiona

Modrzew japoński — nasiona Larix leptolepis Gord. (L. kaempferi Sarg.)

Drzewo jednopienne, pochodzi z japońskiej wyspy Hondo. Zaczyna obradzać już ok. 15 roku życia, później obradza średnio co 3 lata. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja wraz z rozwojem igieł. Kwiatostany męskie ciemno-czerwono-brązowe, żeńskie różnej barwy. Szyszki brązowe, małe, prawie kuliste, długości 2,0—3,5 cm, o łuskach połyskujących, cienkich, skórzastych, lekko prążkowanych, o zaokrąglonych lub przyciętych oraz wygiętych na zewnątrz brzegach.

Sposób zbioru i wyłuszczania szyszek oraz odskrzydlania i oczyszczania nasion taki sam, jak u modrzewia europejskiego. Wydajność łuszczenia ok. 2—4%. Nasiona o zarysie trójkątnym, lekko owalne, długości do 4 mm, z przyrośniętymi, jednostronnymi błoniastymi, tępo zakończonymi skrzydełkami o długości do 6 mm, pokrywającymi całkowicie płaską, a dzięki temu błyszczącą stronę nasion. Druga strona nasion jest wypukła i matowa. W pobliżu górnej krawędzi tej wypukłej strony u 60—100% nasion jest wyraźnie widoczny mały piramidalny wyrostek. Masa 1000 nasion modrzewia japońskiego pozyskanych w Polsce jest dość niska, bo wynosi od 2,4 do 6,0 g, średnio 4,3 g (Antosiewicz 1970). Dane te jednak nie odbiegają od podawanych dla Japonii (2,0—6,7 g, średnio 3,8 g) i obszarów uprawy w zachodniej Europie (3,0—8,0 g, średnio 3,9 g) oraz w Ameryce Północnej (3,3—5,9 g, średnio 4,0 g) (Schopmeyer i in. 1974).

Nasiona modrzewia japońskiego wykazują na ogół gotowość do kiełkowania. W razie potrzeby można ją spotęgować przez krótką chłodną stratyfikację. Zdolność kiełkowania nasion zebranych w Polsce osiąga maksymalnie 84%, średnio 32,2% (Antosiewicz1970). Można ją z pewnością zwiększyć oddzielając przez pławienie w wodzie nasiona pełne od pustych, tak jak u modrzewia europejskiego. Nasiona przechowuje się na sucho w sposób podany dla modrzewia europejskiego. Wysiewa na wiosnę.


Źródło: Praca zbiorowa po redakcją Andrzeja Załęskiego „Nasiennictwo leśnych drzew i krzewów iglastych” Warszawa 1995

m/modrzew-japonski-nasiona.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)