Dąb szypułkowy i bezszypułkowy

Dąb lepiej niż inne gatunki liściaste znosi podkrzesywanie gałęzi martwych, a szczególnie żywych. Dąb jest przy tym wrażliwy na zranienie i odciśnięcie kory. Celem podkrzesywania dębów jest otrzymanie drewna wysokiej jakości.

Do przeprowadzenia zabiegu wybiera się drzewa młode, żywotne i dobrze rosnące, lepsze jakościowo drzewostany z drzewami nie wykazującymi zbytniej skłonności do tworzenia rozwidleń i krzywizn oraz pokrywania się wilkami. Podkrzesywanie należy zaczynać, gdy drzewa osiągną wysokość 3-5 m. Zabieg powinien być poprzedzony cięciami pielęgnacyjnymi. Liczba podkrzesywanych drzew powinna dwukrotnie przewyższać liczbę drzew w drzewostanie rębnym czyli wynosić około 200-350 szt./ha. Gdy drzewa przekroczą 5 m wysokości należy skupić się na drzewach dorodnych docelowych, które w wieku rębności powinny osiągnąć pierśnicę 50-60 cm. Podkrzesywanie drzew starszych niż 30-letnie mija się z celem.

Podkrzesywanie najlepiej jest wykonywać przy końcu zimy i na przedwiośniu oraz wczesną wiosną. W czasie mrozów nie wolno podkrzesywać. Grubsze gałęzie powinny być najpierw skrócone a pozostawiony tylec długości 20-30 cm następnie zaraz usunięty.

d/dab-szypulkowy-i-bezszypulkowy.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:39 (edycja zewnętrzna)