Araukariowate

Rząd Coniferales (Pinales) — sosnowce

Kwiaty żeńskie zebrane w szyszkokształtne kwiatostany. Zalążki osadzone na owocolistkach. Przewody żywiczne w liściach, korze, a u niektórych także w drewnie.

RODZINA ARAUCARIACEAE — ARAUKARIOWATE (IGŁAWOWATE) araucaria Należą tu drzewa dwupienne, rzadziej jednopienne, z gałęziami wyrastającymi w bardzo regularnych, oddalonych okółkach. Liście zimozielone, szerokie lub w kształcie igieł. Przewody żywiczne występują tylko w korze. Szyszki duże, okrągławe, rozpadające się po dojrzeniu, z jednym nasieniem na łusce nasiennej. Nasiona bezskrzydłe, rzadziej oskrzydlone. Dwa rodzaje reprezentowane we florze południowej półkuli: Araucaria i Agathis z około 35 gatunkami.

Rodzaj Araucaria — araukaria (igława)

Około 18 gatunków araukarii rośnie w Ameryce Południowej, Australii i na wyspach Oceanu Spokojnego. Te wiecznie zielone drzewa mogą osiągać bardzo znaczne wysokości (do 60 m). Jeden z gatunków: araukaria wyniosłaAraucaria heterophylla FRANCO (Araucaria excelsa R. BR) z wyspy Norfolk — znany jest powszechnie u nas jako roślina doniczkowa. Najbardziej odpornym na mrozy gatunkiem jest araukaria chilijskaAraucaria araucana K. KOCH. (A. imbricata PAV), uprawiana na otwartej przestrzeni w rejonach Europy o cieplejszym klimacie. W Andach (Chile i południowo-zachodnia Argentyna) tworzy świetliste lasy położone powyżej 450 m n.p.m., a często sięga aż do górnej granicy lasu (1200—1600 m). W ojczyźnie pnie araukarii dostarczają cennego drewna użytkowego. Drewno jest drobnowłókniste, barwy żółtawej, ładnie żyłkowane. Żaden gatunek araukarii nie wytrzymuje naszych zim.

a/araukariowate.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:39 (edycja zewnętrzna)