Świerk - Picea

Rodzaj Picea — świerk

Do rodzaju tego należą zimozielone, zwykle wysokie drzewa, o prostych strzałach i stożkowatych koronach, nawet w starszym wieku. Konary ułożone prawie okółkowo, ale mniej regularnie niż u jodeł; pomiędzy okółkami występują również pojedyncze, krótkie gałęzie. Kora cienka, w młodości gładka, w starszym wieku łuszcząca się tarczkowato. Pędy gęsto bruzdowane (u większości jodeł gładkie, bez bruzdek), a po opadnięciu igieł szorstkie, tarkowate wskutek pozostających sęczkowatych poduszeczek (trzonków) igieł (ważna cecha diagnostyczna). Przy zrywaniu świeżych igieł poduszeczki odrywają się razem z nimi. Po uschnięciu igły świerków szybko opadają, w przeciwieństwie do igieł jodłowych. Pąki zwykle po 3—5 na wierzchołkach pędów, u większości gatunków nie pokryte żywicą.

Igły zwykle czworokątne w przekroju (romboidalne) z równomiernie rozłożonymi liniami aparatów szparkowych (słabo widoczne) albo spłaszczone i z białymi paskami tylko na dolnej stronie, ale nigdy nie wykrojone na wierzchołkach. W igle są dwa przewody żywiczne. Blizna po opadłej igle kształtu rombowego.

Drzewo jednopienne; kwiaty męskie tworzą się w kątach igieł, żeńskie na wierzchołkach pędów zeszłorocznych. Szyszki od jajowatych do wydłużonych cylindrycznych, zwykle zwisają i zawsze opadają w całości (nie rozsypują się) po wysypaniu nasion. Łuski okrywowe zwykle małe, ukryte, niewidoczne. Nasienie umieszczone w łyżeczkowatym zagłębieniu skrzydełka, nie zrośnięte z nim, łatwe do wyłuskania bez zniszczenia skrzydełka (przeciwnie niż u jodeł), pozbawione żywicy. Siewki mają 4—15 liścieni. System korzeniowy powierzchniowy, zwłaszcza jeśli drzewa rosną na glebach zbyt wilgotnych. W korze, jak również w drewnie, znajdują się przewody żywiczne.

Około 40 gatunków świerków występuje na północnej półkuli w rejonach o klimacie umiarkowanym lub chłodnym, rzadko cieplejszym (Chiny, Himalaje). W Polsce występuje jeden gatunek rodzimy — Picea abies (świerk pospolity); poza nim w Europie mamy jeszcze Picea omorika (świerk serbski) i Picea obovata (świerk syberyjski).

s/swierk-picea.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)