Sosna smołowa — nasiona

Sosna smołowa — Pinus rigida Mili.

Pinus rigida Drzewo jednopienne. Gatunek północnoamerykański. Zaczyna obradzać często i obficie przed 10 rokiem życia. Kwitnie w maju, kwiatostany są podobne do kwiatostanów innych sosen. Szyszki brązowe i połyskujące, stożkowatojajowate, długości 5—9 cm, o małych tarczkach z ostrym wyrostkiem, osadzone są w okółkach po 3—7 obok siebie. Dojrzewają jesienią drugiego roku po kwitnieniu. Otwierają się na trzecią wiosnę rozpościerając szeroko łuski nasienne i wysiewając nasiona.

Nasiona są czarne i mają zarys trójkąta o długości największego boku 4—5 mm. Na okrywie nasiennej występują podłużne wypukłe prążki. Ciemnobrązowe, błoniaste skrzydełka obejmują nasiona nibyłyżeczką.

W razie potrzeby szyszki sosny smołowej zbiera się i wyłuszcza tak, jak szyszki sosny zwyczajnej. Wydajność łuszczenia ok. 2%. Nasiona wykazują dużą tolerancję na podsuszanie i cechują się gotowością do kiełkowania. Oczyszczone nasiona przechowuje się na sucho, jak nasiona sosny zwyczajnej. Masa 1000 nasion zebranych w Polsce wynosi 6,8—8,9 g, średnio 8,2 g, a zdolność kiełkowania 84—96%, średnio 90,2% (Antosiewicz 1970). Do wysiewu najlepszy jest termin wiosenny.


Źródło: Praca zbiorowa pod redakcją Andrzeja Załęckiego „Nasiennictwo leśnych drzew i krzewów iglastych” Warszawa 1995

s/sosna-smolowa-nasiona.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)