Irga pospolita

Cotoneaster integerrimus MED. — irga pospolita

Szeroki, gęsty krzew wysokości do 2 m, czasami płożący się po skalnym podłożu.

Młode pędy przylegająco, jedwabiście owłosione, potem nagie i błyszczące. Liście długości 2—5 cm, zmienne, zwykle szeroko jajowate lub okrągławe, na szczycie tępe lub zaokrąglone albo nawet wycięte (na krótkopędach i w dolnej części długopędów), natomiast w górnej części długopędów zaostrzone i zakończone krótkim wyrostkiem, szaro owłosione pod spodem.

Kwiaty białe lub białoróżowe, zwisające po 1—4 (5), zwykle 2—3. Owoce ciemnoczerwone, błyszczące, przed opadnięciem z brązowym odcieniem, zasuszone często czernieją. Średnica owoców 8—11 mm, kształt prawie kulisty, pestek zwykle 3—5. Kwitnie w maju. Owoce dojrzewają w sierpniu.

Z trzech krajowych gatunków irga pospolita występuje w Polsce najczęściej, jej zasięg jest jednak porozrywany. Spotykana jest głównie w południowej Polsce, często na wapiennych skałkach, na Dolnym Śląsku, w Sudetach, w Krakowskiem (często), w Tatrach i Pieninach, na Wyżynie Małopolskiej, w Górach Świętokrzyskich i Bieszczadach. W Europie występuje w dwóch zasięgach: na północy i południu.

i/irga-pospolita.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:39 (edycja zewnętrzna)