Regulowanie składu gatunkowego

Normowanie składu gatunkowego i formy zmieszania oraz regulowanie zwarcia, stosownie do potrzeb poszczególnych gatunków - są to najważniejsze cele, jakim służyć mają czyszczenia. Przy regulowaniu składu gatunkowego odnowień sztucznych i naturalnych, ich formy zmieszania i struktury należy mieć na względzie przede wszystkim wyznaczony dla danej uprawy cel hodowlany (gospodarczy typ drzewostanu).

Za zasadę przyjmuje się popieranie grupowej formy zmieszania, tzn. usuwanie z jednogatunkowych grup (kęp) przypadkowych, mniej cennych domieszek, przerastających otoczenie i tłumiących je.

Nie należy usuwać domieszek jeżeli:

Jeżeli w przyszłym drzewostanie chce się uzyskać określony skład gatunkowy i pożądaną formę zmieszania, to można wykorzystać jeden z trzech sposobów, jakimi dysponuje hodowla lasu dla utrzymania słabszych gatunków drzew w warunkach silnej konkurencji:

W prawidłowo założonej uprawie pielęgnowanie składu gatunkowego i formy zmieszania nie nastręcza specjalnych trudności. Zostały one odpowiednio do danego siedliska zaplanowane zgodnie z przyjętymi zasadami zagospodarowania lasu.

Więcej kłopotu sprawia regulowanie składu i formy zmieszania w odnowieniach naturalnych, gdzie pojawienie się niektórych gatunków, ich ilość i forma zmieszania jest czystym przypadkiem, zależnym najczęściej od kompleksu warunków przyrodniczych, wśród których niemałą rolę odgrywają czynniki mikroklimatyczne. Z obfitości odnowienia naturalnego należy wybrać to, co powinno wejść w skład przyszłego drzewostanu i odpowiada charakterowi danego siedliska leśnego oraz wyprowadzić odnowienie o właściwej formie zmieszania. Pielęgnowanie odnowień o bogatym składzie gatunkowym i formie zmieszania stanowi jedno z najtrudniejszych zadań hodowlanych. Niezbędnym warunkiem prawidłowego prowadzenia regulacji składu gatunkowego odnowienia jest właściwe rozeznanie aktualnych wad i braków.

Aby móc postawić właściwą diagnozę należy pamiętać o następujących zasadach:

Przy pielęgnowaniu składu, formy zmieszania i struktury odnowienia obowiązuje zasada popierania grupowej formy domieszek. W tej postaci osobniki jednego gatunku drzewa są lepiej przystosowane do walki konkurencyjnej z innymi gatunkami i ujemnymi wpływami środowiska. Stwarza to dogodniejsze warunki do przeprowadzenia czynności pielęgnacyjnych oraz pozwala na ich uproszczenie.

W biogrupach i jednogatunkowych kępach należy zwracać uwagę na inne gatunki wchodzące w skład grupy. W razie występowania mniej cennych domieszek, przerastających otoczenie, w zasadzie należy usunąć je z jednogatunkowej grupy. W przypadkach szczególnych (podano wcześniej) domieszek nie należy usuwać. Poza usunięciem zbędnych domieszek, w zwartych jednogatunkowych kępach wykonuje się przerzedzenie według wcześniej omówionych zasad. Dalsze pielęgnowanie grupowych i kępowych domieszek polega na ich wzajemnym powiązaniu przez pielęgnowanie linii styku według opisanych już zasad.

u/uporzadkowanie-skladu-gatunkowego-uprawy-i-formy-zmieszania.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)