Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

t:topola-nieklanska [2014/03/08 13:32] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Topola niekłańska ======
 +
 +//Populus x canadensis// 'Robusta' — topola niekłańska (t. bujna)
 +
 +[[m:mieszance|Mieszaniec]] //P. nigra// 'Plantierensis' x //P. angulata// 'Cordata', powstały we Francji w końcu XIX w. Sprowadzony do Polski i rozpowszechniony przez szkółki w Niekłaniu (stąd nazwa polska).
 +
 +Tworzy prosty, pojedynczy [[p:pień]], widoczny do wierzchołka; ma regularną, wąską [[k:korona|koronę]] z konarami wyrastającymi prawie w okółkach oddzielonych długimi odcinkami pnia. Już w szkółkach wyróżnia się bujniejszym i prostym wzrostem, długie młode [[p:pędy]] są tępo żebrowane, zaczerwienione i nieznacznie omszone (cechy te nie są wyraźne na starszych drzewach, chyba na przycinanych, dających silne pędy odroślowe). 
 +
 +[[l:Liście]] duże, szerokotrójkątne, zwykle o prostej podstawie, nerw główny i silniejsze nerwy boczne mięsistoczerwone. Gruczołki u nasady 2, zwykle wyraźnie rozwinięte. Rozwój liści na wiosnę wczesny — młode liście ciemnoczerwonooliwkowe. Na końcach silnych, długich pędów, zwłaszcza w szkółkach, wyrastają bardzo duże czerwonawo zabarwione liście. Klon męski.
 +
 +Topola niekłańska należy do najszybciej rosnących mieszańców, zwłaszcza w pierwszych 20 latach; jest bardzo popularna i często sadzona. Dostarcza [[d:drewno|drewna]] miękkiego, o jasnobrązowej [[t:twardziel|twardzieli]]. Jednak stosunkowo częściej niż inne topole podlega chorobom.
  
t/topola-nieklanska.txt · ostatnio zmienione: 2014/03/08 13:32 (edycja zewnętrzna)