Zestawy uprawowe

Wiele przesłanek wskazuje na słuszność łączenia w uprawie gleby poszczególnych narzędzi uprawowych w jeden zestaw.

Przez łączenie zyskuje się między innymi:

  • mniejsze ugniatanie gleby, które w znacznym stopniu obniża efekty orki (stwierdzono, że po dwukrotnym przejeździe po uprawianej powierzchni, co jest nieuniknione przy systemie uprawy płużnej ciągnikiem z narzędziami towarzyszącymi, około 1/3 powierzchni zostaje ponownie ugnieciona z dużą szkodą dla struktury gleby),
  • oszczędność na czasie i kosztach (w zależności od stopnia wykorzystania możliwości łączenia narzędzi oraz stosowania właściwej organizacji pracy, oszczędności mogą osiągać niekiedy nawet 50%),
  • lepsze wykorzystanie mocy ciągnika (sprzęganie narzędzi jest szczególnie celowe, gdy nie wymagają one większej siły uciągu).

Ujemną stroną zestawów jest kłopotliwy ich transport oraz pewne utrudnienie pracy (szczególnie na uwrociach). Możliwości sprzęgania narzędzi są dość duże. Stosuje się do tego celu specjalne, zawieszane lub przyczepne ramy, pozwalające łączyć w jeden zestaw różne sekcje narzędzi.

Można też tworzyć zestawy przez przyczepianie narzędzi jednych za drugimi. Zasada sprzęgania narzędzi polega na łączeniu ich w takiej kolejności, aby narzędzia pracujące głębiej szły pierwsze, a za nimi narzędzia płycej spulchniające. Wobec korzyści uzyskiwanych ze stosowania zestawów uprawowych, łączenie np. za pługiem sekcji wałów wgłębnych, bron, włók, lub za drapaczami bron itp. powinno być regułą.

z/zestawy-uprawowe.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:42 (edycja zewnętrzna)