Wstępne oczyszczanie owoców i nasion na miejscu zbioru

Wskazane jest, zwłaszcza w przypadku żołędzi i bukwi, by do wstępnego oczyszczania przystąpić już na miejscu zbioru. W plonie bukwi lub żołędzi zbieranych ręcznie niewiele jest zanieczyszczeń, znajdują się w nim co najwyżej nasiona puste, uszkodzone lub opanowane przez owady. Bukiew i żołędzie, zgrabiane w lesie z ziemi, zawierają sporo zanieczyszczeń mineralnych i organicznych (żwir, piasek, gałązki, liście, miseczki itp.). Dotyczy to też nasion zebranych za pomocą „odkurzacza” (aspiratora), wskazane jest więc oczyszczenie plonu jeszcze w lesie, np. za pomocą napędzanego przez ciągnik sita rotacyjnego lub prostej, ręcznie uruchamianej wialni.

Czyszczenie właściwe można wtedy przeprowadzić później, przed suszeniem poprzedzającym przechowywanie nasion. Można oczyścić wstępnie nasiona przez spławianie w wodzie, np. żołędzie, bukiew lub pestki czereśni ptasiej, te ostatnie zaraz po oddzieleniu miąższu, można też oddzielić nasiona drobne na sitach lub za pomocą sortownika. Skrzydlaki klonu można zmiatać; tu rzadko korzysta się z siatek rozpostartych pod drzewami, skoro wiatr roznosi je na pewną odległość od drzew macierzystych. Przy ręcznym zbiorze skrzydlaków udział zanieczyszczeń w plonie jest znacznie zredukowany.

Z ziemi zaleca się zebrać nasiona zaraz po ich opadnięciu. Wymaga to jednak wymiecenia powierzchni gleby tuż przed ich wymuszonym opadem lub naturalnym obsiewem. Nasiona leżące na ziemi pod drzewami mogą skiełkować w ciągu kilku dni (np. nasiona klonu srebrzystego lub dębu bezszypułkowego). Kiełkowanie nasion tego dębu można obserwować niekiedy jeszcze na drzewach macierzystych, jeżeli jesień jest wilgotna i ciepła. Tymczasem jednak, wbrew powszechnemu zaleceniu przechowywania żołędzi jeszcze nie kiełkujących, w Nancy udało się podkiełkowane żołędzie dębu szypułkowego przechować pomyślnie przez 18 miesięcy.

w/wstepne-oczyszczanie-owocow-i-nasion-na-miejscu-zbioru.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)