RODZINA MYRICACEAE — WOSKOWNICOWATE

woskownica europejska

Rodzaj Myrica — woskownica

Rodzaj Myrica jest w rodzimej florze reprezentowany przez jeden gatunek.

Myrica gale L. — woskownica europejska

woskownica europejska

Krzew dorastający do 2,5 m wysokości, kulistego kształtu, o gęsto ulistnionych, ciemnobrązowych gałązkach. Pąki brązowe, błyszczące, z kropelkami wosku.

Liście opadające na zimę, łopatkowate lub odwrotniejajowate, w górnej części piłkowane, na wierzchołku zaostrzone lub stępione i ułożone skrętolegle, bez przylistków; z wierzchu ciemnozielone i nagie, od spodu jaśniejsze i pokryte cienką warstwą kutneru.

Krzew dwupienny, ale rośliny mogą zmieniać płeć z roku na rok. Ma kwiaty zebrane w siedzące kotki (kwiatostany żeńskie dwa razy krótsze od męskich). Kwiaty męskie zwykle czteropręcikowe, żeńskie mają słupek złożony z dwu owocolistków. Kwitnie przed rozwojem liści w kwietniu i maju. Owocem jest niewielki, owalnojajowaty pestkowiec pokryty woskiem.

W Europie występuje wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego, Morza Północnego i północnej części wybrzeża atlantyckiego; w Ameryce Północnej — wzdłuż wybrzeża od Nowej Fundlandii aż do Alaski, sięgając na południu po New York, Michigan i Waszyngton.

W Polsce osiąga południowo-wschodni kres rozmieszczenia i występuje tylko nad Bałtykiem, gdzie rośnie na wrzosowiskach, torfowiskach, w wilgotnych borach sosnowych, w zaroślach nad brzegami jezior i na wilgotnych wydmach nadmorskich. Jest objęta ochroną całkowitą.

w/woskownica-europejska.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)