Transport sadzonek w miejscu sadzenia

Ostatni etap transportu sadzonek to transport na powierzchni uprawy. Sadzonki przy sadzeniu ręcznym są przenoszone, przy sadzeniu sadzarką -przewożone. W warunkach nizinnych transport sadzonek w miejscu sadzenia nie sprawia trudności organizacyjnych. Inaczej przedstawia się transport sadzonek w górach.

Balot do transportu sadzonek w rękach:

  • dwustronny, mieści od 100 do 400 sztuk sadzonek w zależności od gatunku i wielkości. Przydatny przy transporcie sadzonek do powierzchni odnawianej. Do sadzenia należy sadzonki przepakować w inny sprzęt (skrzynka, pas),
  • jednostronny - nie wymaga przepakowania sadzonek. Przy przechowywaniu i sadzeniu baloty jednostronne są lepsze od dwustronnych.

Blaszana skrzynka tzw. węglarka nadaje się do przenoszenia sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym luzem lub pakowanych w baloty i z zakrytym systemem korzeniowym. Ilość sadzonek przenoszonych w węglarce zależy od gatunku i typu sadzonek.

Torba z materiału stosowana jest do transportu sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym i w otoczkach papierowych Paperpot.

Tace i stelaże służą do przenoszenia w rękach sadzonek hodowanych w niektórych typach pojemników wielosadzonkowych i pojemników zblokowanych. Ilość przenoszonych sadzonek zależna od typu i wielkości pojemników. Tace stosowane są do przenoszenia sadzonek w pojemnikach zblokowanych.

Kieszenie zawieszane na pasie i stosowane na pasie do przenoszenia sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym. W kraju sprzęt ten jest praktycznie nie stosowany.

Nosiłki plecakowe znalazły w świecie zastosowanie do przenoszenia w górach sadzonek z odkrytym i zakrytym systemem korzeniowym. Jednorazowo przenoszona w nosiłkach ilość sadzonek wystarcza przeciętnie na dzień pracy robotnika.

t/transport-sadzonek-w-miejscu-sadzenia.txt · ostatnio zmienione: 2014/03/26 19:18 (edycja zewnętrzna)