Topola kanadyjska

Populus deltoides MARSH. — topola kanadyjska (t. czarna amerykańska)

Drzewo do 45 m wysokości, o prostym pniu, osiągającym 2,5 m pierśnicy, o koronie szerokojajowatej lub szerokostożkowatej, z gałęziami skierowanymi do góry. Kora w młodości popielatozielona, gładka, u starych drzew gruba, ciemnoszara, spękana. Pędy szarobrązowe lub zielonobrązowe, walcowate, w pobliżu pąka często kanciaste. Pąki brązowozielonkawe, lepkie; szczytowe do 2 cm długości.

Liście skórzaste, okrągłotrójkątne, zaostrzone, u podstawy prosto ścięte, niekiedy klinowate, na brzegach ząbkowane; z górnej strony ciemnozielone, ze spodniej nieco jaśniejsze. Ogonek liściowy czerwonawy, nagi; u nasady blaszki występują 2 gruczołki. Jest to jedna z najszybciej rosnących topól.

Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie występuje w strefie atlantyckiej, w dolinach rzecznych. Gatunek ten w ojczyźnie tworzy kilka odmian; najważniejsze z nich są P. deltoides var. monilifera — odmiana północna i P. deltoides var. missouriensis — odmiana południowa, znana również pod nazwą Populus angulata AIT. Odmiany te, sprowadzane do Europy w różnym czasie, wytworzyły z topolą czarną szereg mieszańców, które początkowo nie były odróżniane od gatunków rodzicielskich.

t/topola-kanadyjska.txt · ostatnio zmienione: 2014/02/23 11:57 (edycja zewnętrzna)