Szczepienie na przystawkę boczną

Jest to najważniejszy sposób szczepienia silnie rosnących drzew iglastych, zwłaszcza sosny, świerka, jodły i jedlicy oraz modrzewia, jeżeli zraz i podkładka mają tę samą grubość.

Podkładki nie przycina się silnie, co najwyżej nieco ją skraca. Dolną część podkładki należy oczyścić z igieł; następnie ścina się ostrym szczepakiem wąski, możliwie jak najdłuższy pasek kory, przy dolnym końcu nacięcia pozostawia się często mały języczek, na którym może spoczywać nieco klinowato przycięty zraz. Na zrazie wykonuje się boczne płaskie nacięcie, w którym u gatunków iglastych usuwa się tylko korę, przy czym musi ono pasować dokładnie do nacięcia na podkładce.

Obie płaszczyzny cięcia przykłada się tak do siebie, aby kambium podkładki i zrazu stykały się ze sobą, przynajmniej po jednej stronie. Zraz musi być przytwierdzony do podkładki za pomocą taśmy polietylenowej szerokości około 1 cm. Zraz z podkładką okręca się taśmą od dołu ku górze miejsca szczepienia, gdzie zaciska się taśmę, zaciskając jej koniec na węzeł.

s/szczepienie-na-przystawke-boczna.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)