Świerk sitkajski - nasiona

Świerk sitkajski — Picea sitchensis Carr.

Drzewo jednopienne. Gatunek północnoamerykański. Zaczyna obradzać po 20 roku życia, a obfitszy urodzaj powtarza się co 3—4 lata.

Kwitnie w maju. Kwiatostany w postaci szyszeczek, męskie pomarańczowożółte, żeńskie czerwone o budowie takiej, jak u świerka pospolitego. Walcowate szyszki dojrzewają w roku kwitnienia. Są początkowo jasnozielone, a później żółto-czerwono-brązowe. Osiągają 6—10 cm długości i 3 cm grubości. Łuski nasienne szyszek są cienkie, luźno przylegające, na końcu zaokrąglone i ząbkowane. Szyszki zaczynają się otwierać już w październiku, ale wysiew nasion trwa do wiosny. Mimo to, ze zbiorem nie należy zwlekać. Nasiona świerka sitkajskiego są wyłuszczane, odskrzydlane i oczyszczane tak, jak nasiona świerka pospolitego.

Nasiona są drobne barwy pomarańczowo-ciemno-brązowej i brązowej. Skrzydełka 2—3 razy dłuższe od nasion, obejmują je łyżeczkowato. Masa 1000 nasion wynosi 1,1—2,9 g, średnio 2,3 g, a zdolność kiełkowania — 60—90% (Gordon i in. 1992). Nasiona przechowuje się na sucho tak samo, jak nasiona świerka pospolitego. Przed wysiewem wczesnowiosennym nasiona świerka sitkajskiego moczy się przez 24—30 godzin w wodzie, a następnie stratyfikuje przez 4—6 tygodni w niskiej temperaturze dodatniej 5°C. Zasiewy należy ściółkować (Schopmeyer i in. 1974).


Zdjęcie z Plant Gallery - Obrazkowa Encyklopedia Roślin

s/swierk-sitkajski-nasiona.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)