Świerk kłujący - nasiona

Świerk kłujący — Picea pungens Eng.

Drzewo jednopienne, północnoamerykańskie. W Polsce spotykane są dość liczne jego odmiany o różnym stopniu srebrzystego zabarwienia igieł (od typowego Picea pungens, o igłach słabo srebrzyście zabarwionych, poprzez P. pungens var. glauca o igłach szarawych, P. pungens var. argentea o igłach silnie srebrzystych do P. pungens var. viridis o igłach wyraźnie zielonych).

Zaczyna obradzać w wieku ponad 20 lat, obradza co 3—4 lata. Kwitnie w zależności od warunków w miejscu występowania od kwietnia do czerwca. Kwiatostany męskie i żeńskie w kształcie szyszeczek, tak jak u innych świerków.

Walcowate szyszki dojrzewają w roku kwitnienia. Początkowo są zielonkawe, później słomiastożółte lub jasnobrązowe. Osiągają długość 5—10 cm i grubość 2—3 cm. Łuski nasienne cienkie, bardzo włókniste, twarde, wydłużone, ku przodowi zwężające się, z podłużną fałdą, na końcu nieco wykarbowane. Szyszki dojrzewają w drugiej połowie września i pierwszej października, a ponieważ łatwo się otwierają i uwalniają nasiona, należy się spieszyć ze zbiorem. Nasiona są szarobrązowe, z jednej strony owalne, z drugiej zaostrzone, o krawędziach okrywy lekko skręconych długości 3—-4 mm. Jednostronne, pomarańczowobrązowe skrzydełka, obejmujące nasiona łyżeczkowato, są łagodnie u wierzchołka zakończone i kilkakrotnie od nich dłuższe. Nasiona świerka kłującego wyłuszcza się, odskrzydla i oczyszcza oraz przechowuje tak samo, jak nasiona świerka pospolitego.

Masa 1000 nasion wynosi 2,8—5,7 g, średnio 4,3 g. Nasiona nie wykazują pełnej gotowości do kiełkowania i wymagają 40-dniowej stratyfikacji chłodnej. Zdolność kiełkowania nasion zebranych w Ameryce osiąga ok. 80% (Schopmeyer i in. 1974), a zebranych w Europie, przeważnie z drzew rosnących pojedynczo lub w małych grupach, tylko nieco ponad 30% (Hrynkiewicz-Sudnik i in. 1991). Spowodowane jest to przypuszczalnie m.in. znacznym udziałem nasion pustych i niedorozwiniętych, które można oddzielić przez pławienie. Przygotowane przez krótką stratyfikację chłodną nasiona świerka kłującego wysiewa się na wiosnę.

s/swierk-klujacy-nasiona.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)