Sosna górska (kosodrzewina) - nasiona

Sosna górska (kosodrzewina, kosówka) — Pinus mugo Turra

Wysoki krzew, jednopienny. Zaczyna obradzać nawet przed 10 rokiem życia i obradza często i obficie.

Kwitnie w czerwcu. Kwiatostany męskie złocisto-żółte lub czerwonozołte są większe niż u sosny zwyczajnej. Kwiatostany żeńskie w postaci fioletowych, walcowatych, prawie siedzących szyszeczek, tworzą się po dwa lub kilka na końcach tegorocznych pędów, otoczone u nasady kopulastymi łuskami.

Szyszki dojrzewają jesienią drugiego roku po kwitnieniu. Są ciemnobrązowe, mają kształt od jajowatego do jajowatostożkowego, długości 2—7 cm, szerokości 1,5—2,5 cm, osadzone pojedynczo lub po 2—3 na bardzo krótkich szypułkach. Łuski od rombowych do kwadratowych z wyrostkiem otoczonym czarną obwódką lub płaskie. Na podstawie ich kształtu wyróżniono trzy formy: formę uccinata Willk. o tarczkach zgiętych ku nasadzie i niesymetrycznych szyszkach, formę mughus Willk. o tarczkach z położonym pośrodku kłującym wyrostkiem i niesymetrycznych szyszkach i formę pumilio Willk. o tarczkach ze znajdującym się w ich dolnej części wyrostkiem. Nie stwierdzono związku tych form z innymi cechami kosodrzewiny.

Nasiona wypadają z szyszek na trzecią wiosnę po kwitnieniu. Są one kształtu nieregularnie owalnego, długości 4—5 mm. Mają jednolitą ciemnobrązową barwę z tłustawym połyskiem. Skrzydełka jednostronne obejmujące nasiona kleszczowato mają tępo zakończony wierzchołek i płową lub brązową barwę.

Szyszki sosny górskiej zbiera się z rosnących krzewów w okresie zimy, a nasiona wyłuszcza, odskrzydla, oczyszcza i przechowuje jak nasiona sosny zwyczajnej. Wydajność łuszczenia ok. 2%. Podobnie jak nasiona wyżej wymienionej sosny wykazują one tolerancję na podsuszanie i gotowość do kiełkowania. Masa 1000 czystych nasion wynosi od 6,0 do 7,6 g, średnio 7,1 g, a zdolność kiełkowania osiąga u nas 51—97%, średnio 76,2% (Antosiewicz 1970).

Nasiona najlepiej wysiewać wiosną (kwiecień— maj).


Źródło: Praca zbiorowa „Nasiennictwo leśnych drzew i krzewów leśnych” Warszawa 1995

s/sosna-gorska-nasiona.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)