Sosna czarna - nasiona

Sosna czarna — Pinus nigra Arn.

Drzewo jednopienne. Występuje w górach środkowej części południowej Europy i Małej Azji. Tworzy kilka odmian, z których najcenniejsza dla nas jest odmiana austriacka (Pinus nigra var. austriaca).

Zaczyna obradzać w wieku 15—40 lat, obradzając obficiej co 2—5 lat. Kwitnie w maju. Kwiatostany męskie tworzą się u nasady nowych pędów w postaci żółtych, walcowatych kłosów. Kwiatostany żeńskie — karminowoczerwone szyszeczki występują pojedynczo lub po dwie na końcu rozwijających się pędów.

Szyszki dojrzewają jesienią drugiego roku po kwitnieniu. Są jajowatostożkowe, symetryczne, długości 5—10 cm, całe szaro-jasnobrązowe, połyskujące z ciemnobrązowymi krótkimi wyrostkami na tarczkach. Opadają wkrótce po dojrzeniu i uwolnieniu nasion. Zbiera się je już od listopada do lutego.

Nasiona wyłuszcza się z szyszek termicznie, odskrzydla, oczyszcza i przechowuje tak samo, jak nasiona sosny zwyczajnej. Wydajność łuszczenia ok. 2—3%. Nasiona są owalne, długości 5—7 mm, brązowe lub płowe, matowe, objęte kleszczowato przez duże, jednostronne skrzydełko barwy brązowej z ciemniejszymi plamami. Masa 1000 nasion zebranych w Polsce wynosi 19,8—30,5 g, średnio 23,7 g, a ich zdolność kiełkowania 52—98%, średnio 80,7% (Antosiewicz 1970). Masa tysiąca nasion sosny czarnej wykazuje geograficzną zmienność, jest najmniejsza na Korsyce, a największa w Turcji (Vidaković 1974).

Nasiona przechowuje się na sucho, tak jak nasiona sosny zwyczajnej. Świeże i przechowywane nasiona wykazują na ogół gotowość do kiełkowania, którą potęguje 6 - 7 tygodniowa stratyfikacja chłodna. Nasiona wysiewa się na wiosnę. Lepsze wschody daja też nasiona opadłe w wodzie po 24-godzinnym pławieniu.

s/sosna-czarna-nasiona.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)