Sosna Banksa - nasiona

Sosna Banksa (banka) - Pinus banksiana Lamb.

Drzewo jednopienne. Gatunek północnoamerykański, który w naszych warunkach okazał się dotychczas mało przydatny. Traktowany obecnie jako chwast leśny, którego nasiona stanowią niekiedy szkodliwą domieszkę w nasionach sosny zwyczajnej. Zaczyna obradzać w wieku poniżej 10 lat. Obradza często i obficie.

Kwitnie w maju. Szyszki dojrzewają jesienią drugiego roku po kwitnieniu. Są smukłe, sierpowato skrzywione, niesymetryczne, 3 - 5 cm długie, jasnobrązowe, gładkie, o słabym wyrostku lub bez wyrostka, połyskujące. Skierowane ku górze lub odstające, osadzone są zwykle po 2 - 3 na gałęzi i pozostają zamknięte nawet przez szereg lat. Pożary leśne powodują ich otwieranie.

Nasiona czarne, pokryte smolistym, łatwo ścierającym się nalotem, o zarysie trójkąta ostrokątnego, długości ok. 4 mm, z kilkoma wypukłymi prążkami. Skrzydełka prawie trzykrotnie dłuższe od nasion, obejmują je nibyłyżeczką. Masa 1000 nasion banki rosnącej w Polsce wynosi 3,5 - 4,2 g, średnio 3,8 g. Mają gotowość do kiełkowania. Ich zdolność do kiełkowania oceniana jest na 55 - 87%, średnio 60,2% (Antosiewicz 1970).

s/sosna-banksa-nasiona.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)