Podsuszanie nasion

Wilgotność świeżo zebranych nasion (pozostających najczęściej w nienaruszonych okrywach owocowych) jest zazwyczaj zbyt wysoka, aby można je było przechowywać bez uprzedniego podsuszania.

W przypadku nasion wysiewanych zaraz po zbiorze lub po przysposobieniu do kiełkowania, polegającym na przezwyciężeniu stanu spoczynku, wysoki wyjściowy poziom wilgotności jest sytuacją korzystną. Nie traci się wtedy czasu wymaganego do napęcznienia nasion, co cechuje nasiona o niskiej wilgotności umieszczane w podłożu stratyfikacyjnym lub wysiewane wprost do gruntu. Sytuację taką mamy, gdy opadłe z drzew dojrzałe orzeszki buka lub żołędzie są wysiewane jeszcze jesienią. Wschodzą one na pierwszą wiosnę, jeżeli warunki w wilgotnej, chłodnej i jeszcze nie zamarzniętej glebie umożliwiają ustąpienie spoczynku, a wstępne oddziaływanie podwyższonych temperatur nie jest konieczne do podwyższenia skuteczności oddziaływania chłodu.

Przewidując przechowywanie nasion, należy ich wilgotność zredukować do ściśle określonego wysokiego poziomu (żołędzie, skrzydlaki jaworu lub klonu srebrzystego) lub ją znacznie obniżyć (pozostałe gatunki).

p/podsuszanie-nasion.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)