Kraina Wielkopolsko-Pomorska zajmuje zachodnią i środkową część Niżu Polskiego. Lesistość krainy jest nieco wyższa niż przeciętna w kraju - 30,3%.
Klimat krainy należy do klimatu Wielkich Dolin i jest jednolity na całym jej obszarze. W miarę posuwania się na wschód wzrastają cechy klimatu kontynentalnego. Pod względem ilości opadów kraina należy do najuboższych w kraju. Opady wynoszą od około 500 do 600 mm rocznie. Pokrywa śnieżna trwa w zachodniej i południowej części krainy 40-50 dni, na większości obszaru 50-60 dni, a tylko w części północno-wschodniej 60-90 dni. Zima trwa od 70 do 80 dni na zachodzie krainy, do około 90-100 dni na wschodzie krainy i około 110 dni na północno-wschodnich jej krańcach. Długość trwania okresu wegetacyjnego wynosi około 210 dni. Klimat tej krainy jest więc względnie łagodny i ciepły, na północnym wschodzie nieco surowszy, ku wschodowi ulegający nieznacznej kontynentalizacji, przy tym ogólnie niezbyt wilgotny, a w części środkowej i wschodniej krainy należy do najbardziej suchych w Polsce.
Cała kraina, z wyjątkiem południowych obrzeży, leży w zasięgu ostatniego zlodowacenia. Gleby są więc również w większości pochodzenia lodowcowego. Przeważają gleby piaszczyste; często występują gliny, zwłaszcza na rozmytych wzniesieniach morenowych. W dolinach występują gleby podmokłe i zabagnione.
W Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej występuje pełny układ nizinnych typów siedliskowych lasu. Zdecydowana większość siedlisk tej krainy ma charakter borów, które zajmują około 63% powierzchni leśnej, co stanowi największy udział wśród wszystkich krain przyrodniczo-leśnych. Rozmieszczenie typów siedlisk w dzielnicach jest wyraźnie nierównomierne. Najczęściej występuje bór świeży - 53,2%, bór mieszany świeży -19,4%, bór suchy - 8,4%, las mieszany świeży - 7,7%. Bór suchy wykazuje tu największy udział wśród wszystkich krain. Obejmuje duże pola sandrów lub piasków rzecznych i wydm w Borach Tucholskich, Borach Nadnoteckich.
Kraina Wielkopolsko-Pomorska obejmuje tereny rozproszonego występowania buka, czyli na żyznych siedliskach spotykane są zarówno drzewostany bukowe jak i dębowe. Głównymi gatunkami lasotwórczymi są tu: sosna - 87,3%, oba dęby -4%, olsza - 3%, buk - 0,8%. Tworzą one wraz z gatunkami domieszkowymi drzewostany o rozmaitym składzie i udziale w poszczególnych typach siedliskowych lasu. Lasy charakteryzują się najwyższym udziałem drzewostanów sosnowych i małym udziałem drzewostanów dębowych. Potencjalna produkcyjność siedlisk niska, najniższa w kraju - 5,30 m3/ha rocznie. Zasobność drzewostanów niższa niż przeciętna w kraju -136,1 m3ha.
Kraina Wielkopolsko-Pomorska dzieli się na 9 dzielnic przyrodniczo-leśnych: