Karczownik

Karczownik

Karczowniki służą do pozyskiwania drewna pniakowego (karpiny). Karczowanie można przeprowadzać bezpośrednio po ścince drzew, pozyskuje się wówczas karpinę świeżą lub po pewnym czasie i wtedy uzyskujemy karpinę przemysłową (dojrzałą).

Ze względu na źródło energii rozróżnia się karczowniki o napędzie ręcznym i mechanicznym.

  1. Karczowniki o napędzie ręcznym mają postać stojaków (trójnogów) ustawianych bezpośrednio nad pniakiem. Zastosowanie wielokrążka w połączeniu z mechanizmem korbowym lub dźwigniowym pozwala na uzyskanie na haku siły uciągu rzędu 60 kN.
  2. Do karczowania mechanicznego można wykorzystywać ciągniki gąsienicowe wyposażone w specjalne zęby karczujące. Technika pracy polega na wgłębieniu w ziemię zębów karczujących w sąsiedztwie pniaka, a następnie jego podważeniu i wyrwaniu.

Odmienne rozwiązanie konstrukcyjne prezentuje harwester do pozyskiwania karpiny zbudowany na początku lat siedemdziesiątych w Finlandii przez Kyōsti Pallari'ego. Maszyną bazową była w tym przypadku koparka podsiębierna na podwoziu gąsienicowym. Specjalny osprzęt składa się z głowicy karczująco-rozdrabniającej, zamontowanej na końcu żurawia hydraulicznego i pojemnika na pozyskaną karpinę. Mniejsze karpy są wydobywane w całości, natomiast większe lub silniej ukorzenione są rozcinane za pomocą noża głowicy i wydobywane w kawałkach.

Inną metodą mechanicznego pozyskiwania karpiny jest obalanie całych drzew z korzeniami przy użyciu ciągnika z wciągarką i dwukółki lub wałka. Linkę zaczepową wiesza się na pniu drzewa na wysokości równej 1/5-1/4 jego wysokości i dopina do liny głównej wciągarki. Dwukółkę lub wałek umieszcza się od strony planowanego obalania drzewa. Ciągnik powinien znajdować się co najmniej w odległości równej podwójnej wysokości drzewa. Odcięcie karpy może nastąpić po obaleniu drzewa lub po jego zrywce na składnicę przyzrębową.


Źródło: Praca zbiorowa „Poradnik użytkowania lasu” Warszawa 2000

k/karczownik.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)