Jodła olbrzymia - nasiona

Jodła olbrzymia — Abies grandis Lindl.

Drzewo jednopienne. Gatunek północnoamerykański. W ojczyźnie zaczyna obradzać najwcześniej ok. 20 roku życia, a obfitszy urodzaj nasion powtarza co 2—3 lata. Na obszarach, gdzie występują przydatne w naszych warunkach pochodzenia (stany Washington i Oregon w USA oraz Brytyjska Kolumbia w Kanadzie) kwitnie od połowy kwietnia do połowy maja (Schopmeyer i in. 1974). Kwiatostany w postaci szyszeczek. Męskie szyszeczki są jasnożółte, często szkarłatnie połyskujące, a żeńskie żółtozielone lub rzadziej czerwonawe.

Szyszki dojrzewają we wrześniu w roku kwitnienia. Są cylindryczne, zwężające się ku wierzchołkowi, długości 5—10 cm, szerokości do ok. 4 cm. Łuski nasienne prawie dwa razy szersze niż dłuższe, całobrzegie. Rozpadają się po dojrzeniu na drzewie pozostawiając sterczący trzpień. Nasiona żółtobrązowe, nieforemnie trójgraniaste, długości ok. 7 mm z błoniastymi jednostronnymi skrzydełkami tej samej barwy, przyrośniętymi z jednej strony całkowicie, a z drugiej częściowo wąskimi paskami na brzegach. Górny koniec skrzydełka o długości ok. 10 mm, szeroki i tępo ścięty. Zbiór szyszek, ich wyłuszczanie, odskrzydlanie i oczyszczanie nasion tak, jak u jodły pospolitej. Tak samo też przechowuje się nasiona i przyspasabia do kiełkowania (Gordon i in. 1992).

Masa 1000 nasion jodły olbrzymiej wynosi 15,7—38,1 g, średnio 24,4 g, a ich zdolność do kiełkowania może dochodzić do 90%, średnio ok. 40% (Schopmeyer i in. 1974). Nasiona te można wysiewać tak, jak nasiona jodły pospolitej, bez przygotowania przedsiewnego jesienią lub po stratyfikacji chłodnej na wiosnę, po przezwyciężeniu oporności kiełkowania.

Najlepsze wyniki daje przysposobienie nasion do wysiewu wiosennego przez 60-dniową stratyfikację chłodną w stałej temperaturze 2—5°C. Zarówno skrócenie stratyfikacji do 30 dni lub jej wydłużenie do 90 dni, a także zmiana temperatury w górę do 7°C, a szczególnie w dół do — 2°C wpływa ujemnie na proces kiełkowania nasion jodły olbrzymiej (Edwards 1982).

j/jodla-olbrzymia-nasiona.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)