Jodła jednobarwna (j. kalifornijska)

Abies concolor (GORDON) LINDL. ex HILDEBR. — jodła jednobarwna (j. kalifornijska)

Drzewo w ojczyźnie dorasta do wysokości 40—50 m i 0,4—1,0 m pierśnicy. Ma koronę stożkowatą, gęstą w młodości, równomiernie przerzedzoną i nisko osadzoną w starości. Kora na starych pniach popielatoszara, głęboko i grubo podłużnie spękana, gruba. Młode pędy grube, żółtawozielone, zwykle nagie, pąki kuliste, żółtozielone, pokryte żywicą. Kora młodszych pni z wyraźnymi pęcherzami żywicy.

Igły długości 4—6 cm, stosunkowo wąskie, tępe lub nieznacznie zaostrzone, obustronnie prawie jednakowo zabarwione i pokryte woskiem — niebieskawozielone lub szarozielone, niekiedy prawie srebrzyste; zwykle szablasto wygięte ku górze i rozchylone na zewnątrz. Roztarte igły wydają zapach skórki cytrynowej; opadają po 3—5 roku życia. Szyszki cylindryczne, długości 7—12 cm, występujące zawsze po 3—4 obok siebie, zwężają się nieco na końcach. Przed dojrzewaniem są zielonkawe lub fioletowe; łuski wspierające ukryte. Nasiona długości 12—13 mm, żółtobrązowe; skrzydełko różowe, plamiste. Zdolność kiełkowania wynosi 20—40%. Lata nasienne występują co 2—4 lata.

Pochodzi z gór Ameryki Północnej (stany: Kalifornia, Arizona i Colorado oraz północny Meksyk). W ojczyźnie rośnie wolno do 25—30 lat, potem szybciej. Ma duży zasięg: najlepiej rozwija się w górach Sierra Nevada, dorastając do wysokości 35—40 (60) m i pierśnicy 0,9—1,2 (1,8) m. W Górach Skalistych zwykle niższa (do 30 m wysokości i 35—45 cm pierśnicy); występuje na wysokości 1800—3300 m n.p.m.; dolna granica jej zasięgu leży czasem poniżej 900 m.

W naszym klimacie okazała się ze wszystkich gatunków jodeł najbardziej odporna na mrozy i suche powietrze. Jest cennym drzewem ozdobnym, zalecana do sadzenia na terenie całego kraju. W Polsce częściej są spotykane jej odmiany: A. concolor 'Violacea' (o igłach niebieskobiałych), A. concolor 'Argentea' (o igłach srebrzystych) niż typowy gatunek.

W leśnictwie były robione próby z uprawą tej jodły. Na terenie Poznańskiego i Pomorza znajduje się kilka małych powierzchni leśnych.

j/jodla-jednobarwna-kalifornijska.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)