Drewno wiśni i czereśni

Drewno obydwu tych gatunków jest bardzo do siebie zbliżone wyglądem i właściwościami.

Podstawowa różnica polega na barwie drewna. Wiśnia ma drewno brązowe z odcieniem różowawym; barwa bielu i twardzieli jest dość zbliżona. Drewno czereśni (trześni) jest różowawe z odcieniem brązowawym, szczególnie twardzieli. Różnica w zabarwieniu bielu i twardzieli dość znaczna.

Drewno obu gatunków jest średnio ciężkie, dość trwałe, trudno łupliwe. Kurczliwość duża. Niezbyt skłonne do pęknięć desorpcyjnych i paczenia się. Wymiary wysuszonego drewna nie ulegają poważniejszym zmianom przy zmianach wilgotności i temperatury otaczającego powietrza (drewno słabo „pracuje). Obróbka skrawaniem łatwa; bardzo dobrze się toczy i frezuje. Łatwo osiągnąć gładką powierzchnię. Bardzo dobre drewno snycerskie. Gnie się dobrze. Drewno parzone przybiera ciemniejszą, czerwonawą barwę. Klei się dobrze, bardzo dobrze poleruje się, polituruje i barwi. Trwałość w stanie suchym dość duża, w stanie wilgotnym — niewielka. Dość odporne na rozkład przez grzyby; stosunkowo rzadko ulega uszkodzenia przez owady.

Drewno ma naczynia małe, rozrzucone po całym przekroju, niewidoczne gołym okiem; promienie drzewne, bardzo liczne, wyraźnie widoczne; również wyraźnie widoczne są słoje roczne, zwykle bardzo regularne — wąskie z silnie ciemno zabarwionym drewnem późnym.

Użyteczność drewna jest — ze względu na dobre właściwości techniczne — znaczna; służy przede wszystkim jako materiał stolarski do wyrobu mebli i drobnych przedmiotów (np. pudełek). W meblarstwie używane jest prawie wyłącznie do produkcji wyrobów artystycznych przez małe wytwórnie rzemieślnicze (nieopłacalne w produkcji przemysłowej?). Używają go do wyrobów rzeźbiarskich i snycerskich; jest bardzo dobrym drewnem opałowym. Z powodu małego udziału w składzie drzewostanów, ze względów „ekonomicznych rzadko bywa przeznaczane na drewno przemysłowe (wchodzi w skład opału). Dotychczas jednak nie przeprowadzano u nas rachunku ekonomicznego opłacalności pozyskiwania tego gatunku drewna, a sądzi się o niej „na wyczucie”.

d/drewno-wisni-i-czeresni.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:39 (edycja zewnętrzna)