Cyprys - Cupressus

Rodzaj Cupressus — cyprys

Zimozielone drzewa, rzadziej krzewy z pędami gęsto pokrytymi drobnymi, łuskowatymi liśćmi; pędy w przekroju czworokątne lub okrągłe, rzadko spłaszczone.

Drzewa jednopienne, o kwiatach rozdzielnopłciowych. Szyszki prawie kuliste, mocno zdrewniałe, z tarczkowatymi łuskami; dojrzewają w drugim roku.

Nasiona wąsko uskrzydlone, wydłużone, wschodzące 2—5 liścieniami. Szyszki cyprysów przypominają powiększone szyszki cyprysików.

Drewno bielaste, bez przewodów żywicznych, z wyraźnymi słojami rocznymi, mające swoisty zapach i żółtoróżowe zabarwienie.

Około 15—20 gatunków cyprysów występuje w cieplejszych i subtropikalnych strefach USA, Meksyku i Ameryki Środkowej oraz od Morza Śródziemnego przez Himalaje do zachodnich Chin.

W Europie południowej sadzony jest od czasów starożytnych cyprys wieczniezielony (Cupressus sempewirens L.), strzelisty, charakterystyczny dla krajobrazu śródziemnomorskiego, występujący w stanie dzikim w górach Persji, Azji Mniejszej i na wyspach Rhodos, Krecie i Cyprze. Żaden gatunek cyprysa nie wytrzymuje naszego klimatu, są one natomiast często hodowane w szklarniach ogrodów botanicznych, gdzie nawet zawiązują szyszki.

c/cyprys-cupressus.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:39 (edycja zewnętrzna)