Choina kanadyjska

Tsuga canadensis CARR. — choina kanadyjska

Drzewo w ojczyźnie zwykle 25—30 m wysokości i 0,6—0,9 m pierśnicy, wyjątkowo (w górach) — 48 m wysokości i 1,5—1,8 m pierśnicy, z wąskim pniem (w uprawach często kilkupniowe) i szeroką koroną. Korony długie i szerokorozłożyste; gałązki cienkie i na końcach zwisające, podobnie jak pęd wierzchołkowy, skierowany zwykle w kierunku odwietrznym. Kora początkowo gładka i brązowa, w starszym wieku głęboko spękana i czarniawa. Młode pędy drobno omszone; pąki bardzo małe, prawie niedostrzegalne, jasnobrązowe.

Igły grzebieniasto rozłożone, krótkie (8—18 mm), silnie spłaszczone, najszersze w dolnej części i stopniowo zwężające się (trójkątne), brzegiem drobno piłkowane (co widać pod lupą); wierzchołek tępo zaostrzony; u nasady bardzo cienki ogonek przylegający do pędu. Górna strona igieł błyszcząco zielona, z rowkiem; dolna z 2 wąskimi białymi paskami. Na górnej stronie gałązek, oprócz igieł dłuższych, występują bardzo krótkie, często odwrócone dolną (białą) stroną do góry.

Szyszki zwisające pojedynczo na krótkich, bocznych gałązkach, małe (do 2 cm dł.) z zaokrąglonymi łuskami nasiennymi i niewidocznymi łuskami wspierającymi. Nasienie podługowate, jasnobrązowe, bardzo małe, ze skrzydełkiem 3—4 razy dłuższym od niego. Szyszki po wysypaniu nasion pozostają często przez kilka lat na drzewie. Zaczyna kwitnąć w 20 roku życia: w drzewostanie w 60 roku.

Występuje w północnych rejonach Ameryki Północnej — od południowej Kanady do stanu Georgia w USA, do 750 m n.p.m.; na południu zwykle poniżej 240 m n.p.m., gdzie tworzy drzewostany lite lub mieszane z innym gatunkiem. Sprowadzona do Europy w 1736 r. Nasz klimat znosi dobrze i jest hodowana jako cenne drzewo parkowe; w leśnictwie nie odgrywa żadnej roli. Lubi wilgoć w glebie i powietrzu oraz chłodne stanowiska; chętnie rośnie w półcieniu, nad wodami.

Drewno małowartościowe, lekkie, miękkie, mało wytrzymałe. Nadaje się głównie na papierówkę oraz na wyrób skrzyń do opakowań. W Ameryce duże znaczenie ma pozyskiwanie kory garbarskiej, która zawiera około 10% garbników.

c/choina-kanadyjska.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:39 (edycja zewnętrzna)