Elementy techniczne rębni

Elementy techniczne rębni

Elementy techniczne grupują wszystkie rodzaje wykonywanych cięć rębnych.

W zależności od sposobu ich prowadzenia są to:

Ujemne pod względem ekologicznym skutki zrębu zupełnego są różne i zależą od wielkości i kształtu zrębu, gatunków drzew oraz konkretnych stosunków siedliskowych. Szczególnie niekorzystnie zaznacza się wpływ zrębu zupełnego w położeniach narażonych na niebezpieczeństwo przymrozków i na ciężkich, zwięzłych glebach.

Warunki ekologiczne brzegu zależą od wystawy powierzchni, na której wykonano cięcie.

Cięcie przerębowe zasadniczo różni się od poprzednich form tą ważną cechą, że obejmuje jednocześnie wszystkie funkcje związane z odnowieniem, pielęgnowaniem i użytkowaniem. Zadaniem cięć przerębowych jest podwyższenie jakości drzewostanu, poprawa jego budowy piętrowej i wzmożenie przyrostu, przy czym drzewa wycina się według reguł selekcyjnego pielęgnowania drzewostanu.

W cięciach częściowych, brzegowych i przerębowych obowiązuje selekcyjna metoda postępowania, polegająca na usuwaniu każdorazowo osobników gorszej jakości i słabiej przyrastających na rzecz drzew lepszej jakości i silniej przyrastających. Poza tym usuwa się drzewa szkodliwe, hamujące prawidłowy rozwój egzemplarzy najlepszych pod względem jakości technicznej i zdolności przyrostowej.

Wycina się drzewa w następującej kolejności:

Na pniu pozostawia się drzewa zdrowe, zapowiadające jeszcze dobry przyrost miąższości i jakości oraz pojedyncze, szczególnie ładne, odporne na wiatr sosny i modrzewie, ażeby spełniły zadanie nasienników i obsiały się w miejscach prześwietlonych albo już odsłoniętych. Dzięki odbywającej się podczas wszystkich cięć odnowieniowych selekcji najlepszych osobników i usuwaniu gorszych sztuk, pozostają na pniu tylko drzewa-dorodne, które będą dłużej lub krócej dawały przyrost z prześwietlenia. W ten sposób systematycznie przeprowadzone cięcia przyczyniają się stopniowo do poprawy wartości zapasu drewna na pniu.