Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

z:zgorzel-siewek-cisa [2013/09/15 12:42] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Zgorzel siewek cisa ======
  
 +
 +Sprawcy: //Nectria destructans// Gerlach et Nilsson [stadium konidialne = //Cylindrocarpon destructans// (Zinss) Scholten], //Phytophthora cinnamomi// Rands.
 +
 +Choroba ta może być powodowana przez różne grzyby, z których jedne wywołują wyłącznie zgorzel siewek w pierwszych tygodniach życia roślin, a inne mogą ponadto atakować rośliny w starszym wieku.
 +
 +===== Objawy =====
 +
 +W przypadku porażenia przez //Cylindrocarpon destructans// brunatnieją i zamierają kiełki w [[g:gleba-lesna|glebie]] (zgorzel przedwschodowa) albo zachorowują wzeszłe siewki w wieku do 4 tygodni (zgorzel powschodowa). Na wysokości powierzchni gleby czernieje wtedy i przewęża się szyja korzeniowa siewek, po czym następuje zamieranie i przewracanie się całych roślin. Zjawisko to może występować zarówno przy odnowieniach naturalnych jak i w [[s:szkolka-lesna|szkółce]].
 +Gdy patogenem jest //Phytophthora cinnamomi//, objawy na siewkach przybierają postać zgnilizny [[k:korzen|korzeni]] oraz zamierania [[k:kora|kory]] na poziomie powierzchni gleby. Na starszych [[d:drzewa|drzewach]] pojawiają się też płynne wycieki. Choroba często kończy się śmiercią.
 +
 +===== Sprawca =====
 +
 +Grzyb //Cylindrocarpon destructans// (Zinss) Scholten (//Deuteromycotina, Moniliales//) przeżywa w glebie na resztkach roślin w postaci grzybni lub chlamidospor. Z gleby poraża kiełki lub korzenie młodych roślin.
 +Grzyb //Phytophthora cinnamomi// Rands (//Mastigomycotina, Peronosporales//) jest grzybem glebowym przeżywającym w resztkach roślinnych w postaci oospor, które są źródłem infekcji na wiosnę. Jego rozwojowi sprzyja duża wilgotność gleby i powietrza.
 +
 +===== Ochrona ===== 
 +
 +Ochrona siewek drzew iglastych przed zgorzelą opisana jest przy zgorzeli siewek sosny.
z/zgorzel-siewek-cisa.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:42 (edycja zewnętrzna)