Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

z:zgnilizny-drewna-brzozy [2013/09/15 12:42] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Zgnilizny drewna brzozy ======
  
 +
 +===== Huba brzozy(porek brzozowy) =====
 +
 +Sprawca: //Piptoporus betulinus// (Buli. ex Fr.) P. Karst.
 +
 +==== Objawy ==== 
 +
 +Owocniki patogena są jednoroczne. Na początku kuliste, rozwijają się następnie w konsolę (półkolistą lub nerkowatą) osadzoną na krótkim bocznym trzonie. Po górnej stronie są gładkie i brudnobiałe, mają zawinięty pod spód brzeg i biały, prawie korkowaty miąższ. Hymenofor jest także białawy.
 +Brunatna zgnilizna obejmuje najpierw [[t:twardziel|twardziel]], a później [[b:biel|biel]], rozszerzając się też w martwych [[p:pien|pniach]] i gałęziach. Porażone [[d:drewno|drewno]] można łatwo rozetrzeć palcami na proszek.
 +
 +==== Sprawca ====
 +
 +Sprawcą jest grzyb //Piptoporus betulinus// (//Basidiomycotina//, //Aphyllophorales//). Zakażenia dokonują poprzez rany na [[d:drzewa|drzewie]] powstałe w hymenoforze zarodniki podstawkowe. Zgnilizna szerzy się bardzo szybko.
 +
 +==== Ochrona ==== 
 +
 +Należy jak najprędzej usuwać porażone drzewa, które stanowią źródło zakażenia.
 +
 +
 +===== Huba pospolita =====
 +
 +Sprawca //Fomes fomentarius// (L. ex Fr.) Kickx.
 +
 +==== Objawy ==== 
 +
 +Owocniki są wieloletnie, kształtu kopytowatego, średnicy 10—40 cm. Górna strona jest szara do szaroczarnej (jaśniejsza bliżej brzegu), gładka, szeroko koncentrycznie strefowana i twarda. Miąższ jest ciemnobrązowy, miękki i elastyczny. Wielowarstwowy hymenofor ma płaską lub lekko wklęsłą gładką powierzchnię, koloru szarego albo jasnobrunatnego.
 +Zgnilizna obejmuje biel i twardziel. Drewno najpierw nieznacznie brunatnieje, a później staje się żółtawobiałe, miękkie (wręcz gąbczaste) i widać na jego przekroju cienkie, ciemnobrunatne linie strefowe. Pojawiają się też małe pęknięcia drewna w kierunku promieniowym. Gdy zgnilizna osiągnie to stadium, na zewnątrz ukazują się liczne owocniki sprawcy.
 +
 +==== Sprawca ====
 +
 +Sprawca, grzyb //Fomes fomentarius// (//Basidiomycotina//, //Aphyllophorales//}, dokonuje zakażenia za pomocą powstałych w hymenoforze zarodników podstawkowych. Następuje ono w górnej części pnia albo przez rany po obłamanych gałęziach. Zakażeniu sprzyja okaleczenie drzew oraz wszelkie czynniki wywołujące ich osłabienie.
 +
 +==== Ochrona ====
 +
 +Zgodnie z ogólnymi zasadami ochrony żywych drzew przed hubami: 1) unikanie ranienia pni i gałęzi, 2) usuwanie drzew z owocnikami.
 +
 +===== Czyreń brzozy =====
 +
 +Sprawca: //Inonotus obliquus// (Pers. ex Fr.) Pil.
 +
 +==== Objawy ====
 +
 +Na pniach i konarach powstają bardzo charakterystyczne narośle grzybniowe w postaci nieregularnych brył o średnicy do kilkudziesięciu cm. Powierzchnia ich jest czarna, głęboko spękana, twarda i krucha. Po zamarciu drzewa pod [[k:kora|korą]] powstają owocniki patogena w postaci trudno dostrzegalnych i nietrwałych resupinatów, barwy brunatnej.
 +Drewno zostaje szybko opanowane przez białą jednolitą zgniliznę i drzewo przedwcześnie zamiera.
 +
 +==== Sprawca ====
 +
 +Narośle na pniach chorych drzew są owocnikami wegetatywnymi, tzn. wytwarzają na drodze bezpłciowej zarodniki zwane chlamidosporami, za pomocą których grzyb //Inonotus obliquus// (//Basidiomycotina//, //Aphyllophorales//} się rozprzestrzenia i dokonuje infekcji przez rany. Dopiero w resupinatach powstają zarodniki podstawkowe, które jednak nie odgrywają większej roli w szerzeniu się choroby.
 +
 +==== Ochrona ==== 
 +
 +Podobnie jak w przypadku innych zgnilizn drewna. Warto wspomnieć w tym miejscu, że wegetatywne owocniki //I. obliquus// posiadają, według powszechnego przekonania, właściwości lecznicze w odniesieniu do chorób nowotworowych. Z tego powodu są często poszukiwane i zbierane.
 +----
 +Źródło: Karol Mańka i Małgorzata Mańka "Choroby drzew i krzewów leśnych" Warszawa 1993
z/zgnilizny-drewna-brzozy.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:42 (edycja zewnętrzna)