Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

z:zgnilizna-korzeniowa-debu-plesnienie-debu [2013/09/15 12:42] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Zgnilizna korzeniowa dębu (pleśnienie dębu) ======
 +
 +
 +**Sprawcy:** //Rosellinia quercina// Hart., //Cylindrocarpon destructans// (Zins.) Scholten, //Fusarium oxysporum// Schlecht.
 +
 +Występuje w [[s:szkolka-lesna|szkółkach]] i młodych uprawach na [[k:korzen|korzeniach]] 1—20-letnich [[d:dab-quercus|dębów]], ale także [[b:buk-pospolity|buków]], [[k:klon-acer|klonów]], [[s:swierk-picea|świerków]] i innych [[g:gatunek|gatunków]] [[d:drzewa|drzew]]. Choroba jest bardziej rozpowszechniona w zachodniej części Europy niż w Polsce i na wschód od niej.
 +
 +===== Objawy i sprawcy ===== 
 +
 +W przypadku najczęściej spotykanego patogena, //Rosellinia guercina// (//Ascomycotina//, //Sphaeriales//). to początkowo następuje żółknięcie i więdnięcie górnych [[l:liscie|liści]]. Po wyciągnięciu takich roślin z [[g:gleba-lesna|gleby]] można stwierdzić, że korzenie są obumarłe, a ich powierzchnia jest opleciona delikatną białą grzybnią. Jednakże grzybnia taka może też pochodzić od innych grzybów, wobec czego identyfikacja sprawcy wymaga oparcia się na zbadaniu owocników, które można z reguły znaleźć w skupieniach na dolnej części łodygi (szyi korzeniowej) i na korzeniu głównym. Otocznie są kuliste, czarne, o średnicy ok. 1 mm. Zarodniki workowe (w wysmukłych workach) są wrzecionowate, początkowo bezbarwne, później ciemnobrunatne, o wymiarach 21—26X 7—9 µm. Inny gatunek tego samego rodzaju, //R. thelena// Rabenh., porażający także siewki dębu, odróżnia się od poprzedniego długimi przyczepkami na zarodnikach. Pozostałe gatunki rodzaju //Rosellinia//, jeżeli mają jakieś znaczenie dla drzew leśnych, to tylko dla iglastych (jedynie na nich je spotykano).
 +
 +Drugim z bardziej znanych sprawców jest //Cylindrocarpon destructans// (//Deuteromycotina, Moniliales//), coraz częściej dziś spotykany na martwych korzeniach przesadek. Szczególnie zagrożone są siewki wyjęte z gleby i zadołowane, ponieważ ulegają przez to upodatnieniu, a omawiany patogen (zwykle składnik zbiorowiska grzybów ryzosferowych) staje się bardziej patogeniczny w stosunku do swego pierwotnego gospodarza. Skrócenie czasu między wyjęciem siewek z gleby i ich zadołowaniem winno zatem najlepiej zabezpieczać je przed chorobą.
 +//Fusarium oxysporum// i inne gatunki z tego rodzaju (//Deuteromycotina, Moniliales//) atakują korzenie dopiero po ich upodatnieniu przez nie sprzyjające warunki środowiska (np. nadmierną wilgotność lub brak wody).
 +
 +===== Warunki sprzyjające =====
 +
 +Warunki sprzyjające to duża wilgotność gleby i powietrza, podwyższone temperatury powietrza i dość wysokie pH (około 6), ponadto obecność korzeni dorosłych dębów wśród młodych drzew (przesadek itp.).
 +
 +===== Ochrona =====
 +
 +Należy usuwać i niszczyć skupienia porażonych roślin, przekopując i dezynfekując glebę przed powtórnym obsiewem.
 +----
 +Źródło: Karol Mańka i Małgorzata Mańka "Choroby drzew i krzewów leśnych" 1993
 +
  
z/zgnilizna-korzeniowa-debu-plesnienie-debu.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:42 (edycja zewnętrzna)