Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

z:zgnilizna-brunatna-pnia-debu [2013/09/15 12:42] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Zgnilizna brunatna pnia dębu ======
  
 +===== Sprawca =====
 +
 +**Sprawcy:** //Daedalea quercina// (L.) ex Fr., //Fistulina hepatica// (Schaeff.) ex Fr., //Laetiporus sulphureus// (Buli. ex Fr.) Murr. i inne.
 +
 +{{ :z:zgnilizna_brunatna_pnia_debu.jpg?nolink&250|}}
 +
 +Najbardziej charakterystyczna i częsta zgnilizna brunatna [[d:drewno-deba|drewna dębu]] jest powodowana przez gmatwka dębu, //Daedalea quercina// (//Basidiomycotina, Aphyllophorales//). Tworzy on na [[d:drewno|drewnie]] [[p:pien|pni]] i grubszych gałęziach starszych [[d:dab-quercus|dębów]] (ale i na innym drewnie dębowym, pniakach, kłodach leżących na dnie [[l:las|lasu]] itp.) szeroko znane owocniki. Powstają one zwykle w lecie i żyją potem przez kilka lat. Mają kształt półokrągłych, bladobrunatnych konsoli, długości 5—20 cm, szerokości 12 cm i grubości 8 cm. Ich górna strona jest niewyraźnie i nieregularnie strefowana, naga, hymenofor labiryntowaty, tzn. w postaci wysokich, kręto przebiegających blaszek, które w pobliżu brzegu (dość ostrego) owocnika wykazują skłonność łączenia się w pory. Basidiospory mierzą 6—7,5X2,5—3,5 µm.
 +
 +===== Ochrona =====
 +
 +Ochrona polega na:
 +
 +  * usuwaniu chorych drzew, pniaków i grubej leżaniny dębowej,
 +  * unikaniu ranienia starszych drzew i opatrywanie świeżych ran powstałych na drzewach i pniakach (jeżeli te ostatnie nie mają być usuwane).
 +
 +Rzadziej na dębach występujący (i mniej szkodliwy sprawca) grzyb //Fistulina hepatica// (//Basidiomycotina,// //Aphyllophorales//) stanowi raczej osobliwość przyrodniczą niż problem gospodarczy. Tworzy on owocniki mięsiste (jadalne), poduszkowate (podobne do płata wątroby), średnicy 10—25 cm, o krwistoczerwonym zabarwieniu strony górnej i miąższu oraz o hymenoforze złożonym z oddzielnych, nie zrośniętych ze sobą żółtawych rurek. Nie chroni się [[d:drzewa|drzew]] przed nim.
z/zgnilizna-brunatna-pnia-debu.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:42 (edycja zewnętrzna)