Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

z:zgnilizna [2014/03/29 19:13] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Wady drewna - zgnilizna ======
  
 +Zgnilizna jest wynikiem działania grzybów rozkładających [[d:drewno|drewno]], które stanowi dla nich podłoże (substrat) procesów rozwojowych. W zależności od rodzaju , niektóre grzyby rozkładają tylko celulozę i hemicelulozy, pozostawiając czerwonobrunatną ligninę. 
 +
 +Jest to tzw. __zgnilizna błonnikowa__ (destrukcyjna), w której wraz z rozwojem grzybni drewno ciemnieje, a następnie pęka i rozpada na różnej wielkości części. W końcowym stadium przybiera postać proszkowatej lub włóknistej masy. Inne [[g:gatunek|gatunki]] grzybów niszczą ligninę pozostawiając białą celulozę. Ten rodzaj zgnilizny zwany jest __drzewnikową__ (korozyjną), w której po początkowym pociemnieniu drewno staje się włókniste, miękkie i przybiera barwę białawą w postaci różnej wielkości smug, czasem jamkowatych wgłębień. Istnieją również gatunki grzybów, których enzymy rozkładają jednocześnie ligninę i celulozę. Jest to tzw. __zgnilizna jednolita__ (błonnikowo-drzewnikowa) zwana również korozyjno-destrukcyjną. Drewno nie zmienia wówczas przez dłuższy czas swej makroskopowej struktury jednak bardzo szybko traci swoją normalną [[g:gestosc-drewna|gęstość]] i [[t:twardosc-drewna|twardość]].
 +
 +Ze względu na położenie na przekroju poprzecznym drewna okrągłego wyróżnia się: **zgniliznę zewnętrzną**, **wewnętrzną** (mursz środkowy) i **zgniliznę rozproszoną**.
 +
 +===== Zgnilizna zewnętrzna =====
 +
 +Zgnilizna zewnętrzna jest to zgnilizna przyobwodowych warstw drewna okrągłego. Na czole występuje ona w postaci pierścienia porażonego drewna o barwie jasnobrunatnej, słomkowej lub białej. Uszkodzone drewno wykazuje spadek [[m:mechaniczne-wlasciwosci-drewna|właściwości mechanicznych]]. W niekorzystnych warunkach składowania zgnilizna ta może z czasem opanować również [[t:twardziel|twardziel]]. Pomiar: określa się po promieniu głębokość (szerokość strefy) wnikania zgnilizny w cm lub podaje jako ułamek średnicy.
 +
 +===== Zgnilizna wewnętrzna =====
 +
 +Zgnilizna wewnętrzna występuje w wewnętrznej, zwykle przyrdzeniowej części drewna. W przypadku gatunków iglastych barwa porażonego drewna jest zwykle ciemna, u liściastych zaś jaśniejsza niż w drewnie bez tej wady. Pomiar: na czole mierzy się średnicę strefy drewna obejmującej zgniliznę w cm lub odnosi się do średnicy czoła.
 +
 +===== Zgnilizna rozproszona =====
 +
 +Zgnilizna rozproszona występuje w postaci nieregularnie rozmieszczonych plam na całym lub części przekroju poprzecznego. Ten rodzaj zgnilizny z reguły powstaje w drewnie ściętym lub drzewach obumarłych na [[p:pien|pniu]]. Pomiar: mierzy się całość strefy objętej zgnilizną i wyraża w cm lub odnosi się do średnicy czoła.
 +
 +W zależności od umiejscowienia zgnilizny na długości [[d:drzewa|drzewa]] wyróżnia się **zgniliznę odziomkową** i **zgniliznę strzały**.
 +
 +===== Zgnilizna odziomkowa =====
 +
 +Zgnilizna odziomkowa jest to rozkład drewna występujący w [[k:korzen|korzeniach]] i odziomkowej części strzały. Powstaje tylko w drzewach żywych przede wszystkim iglastych. Poraża ona najcenniejszą część strzały, a jej zasięg osiąga niekiedy kilku metrów (np. w drewnie [[s:swierk-pospolity|świerkowym]]).
 +
 +===== Zgnilizna strzały =====
 +
 +Zgnilizna strzały jest to rozkład drewna występujący w strzale powyżej części odziomkowej. 
 +Powstaje ona jako zgnilizna wewnętrzna drzew żywych, zaś często oznaką zewnętrzną tego rodzaju zgnilizny jest huba, czyli widoczny na pobocznicy pnia owocnik, ślad po nim lub wklęśnięcie [[k:kora|kory]].
 +
 +Ze względu na strukturę drewna wyróżnia się **zgniliznę twardą** i **zgniliznę miękką**. 
 +
 +    
 +===== Zgnilizna twarda =====
 + jest to początkowe stadium porażenia drewna przez grzyby odznaczającą się zmienioną barwą drewna bez obniżenia wytrzymałości i zmiany struktury. W zależności od zabarwienia zgnilizna twarda dzieli się na:
 +==== zgniliznę jasną ====
 + nadającą drewnu niejednolite zabarwienie jaśniejsze od normalnego. W miarę dalszego jej rozwoju powstają białe plamy oddzielone ciemnymi liniami. Zgnilizna jasna występuje głównie na ściętym drewnie liściastym, czasem można stwierdzić jej występowanie również w drzewach żywych;
 +==== zgniliznę ciemną ====
 +nadającą drewnu zabarwienie ciemniejsze od normalnego (brunatne, czerwone - czerwień twardzieli). Powstaje ona na drzewach żywych i na drewnie ściętym, częściej na iglastym niż liściastym;
 +==== zgniliznę pstrą ====
 + powodującą zabarwienie niejednolite, ciemniejsze i jaśniejsze od normalnego, najczęściej na ciemniejszym tle występują jaśniejsze plamy. Zgnilizna pstra najczęściej powstaje w drzewach żywych częściej u gatunków iglastych niż liściastych.
 +
 +===== Zgnilizna miękka =====
 +
 +Zgnilizna miękka jest to ostatnie stadium rozkładu drewna przez grzyby, w którym właściwości mechaniczne drewna zostają znacznie obniżone przy utraceniu walorów użytkowych. W zależności od struktury porażonego drewna wyróżnia się następujące odmiany zgnilizny miękkiej:
 +==== zgniliznę gąbczastą ====
 +jest to dalsze stadium rozwoju zgnilizny pstrej. Drewno posiada liczne wgłębienia i łatwo dzieli się na włókniste pasma;
 +==== zgniliznę płytkową ====
 + pomimo, że drewno pozornie ma nie zmienioną strukturę wykazuje liczne pęknięcia równolegle do [[s:sloje-roczne|słojów]] spowodowane znacznym rozłożeniem ścianek komórkowych;
 +==== zgniliznę kostkową ====
 + oprócz pęknięć okrężnych występują również pęknięcia promieniowe dzielące drewno na kostki o różnym rozmiarze;
 +==== zgniliznę proszkową ====
 + jest to końcowy rozkład drewna przez grzyby; drewno daje się z łatwością rozetrzeć na proszek i rozdzielać na pasemka, stąd też nie nadaje się nawet na cele opałowe.
 +
 +
 +----
 +Źródło: Praca zbiorowa "Poradnik użytkowania drewna" Warszawa 2000
z/zgnilizna.txt · ostatnio zmienione: 2014/03/29 19:13 (edycja zewnętrzna)