Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

z:zestawy-uprawowe [2013/09/15 12:42] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Zestawy uprawowe ======
 +
 +
 +Wiele przesłanek wskazuje na słuszność łączenia w uprawie [[g:gleba lesna|gleby]] poszczególnych narzędzi uprawowych w jeden zestaw. 
 +
 +Przez łączenie zyskuje się między innymi:
 +
 +  * mniejsze ugniatanie gleby, które w znacznym stopniu obniża efekty orki (stwierdzono, że po dwukrotnym przejeździe po uprawianej powierzchni, co jest nieuniknione przy systemie uprawy płużnej ciągnikiem z narzędziami towarzyszącymi, około 1/3 powierzchni zostaje ponownie ugnieciona z dużą szkodą dla struktury gleby),
 +
 +  * oszczędność na czasie i kosztach (w zależności od stopnia wykorzystania możliwości łączenia narzędzi oraz stosowania właściwej organizacji pracy, oszczędności mogą osiągać niekiedy nawet 50%),
 +
 +  * lepsze wykorzystanie mocy ciągnika (sprzęganie narzędzi jest szczególnie celowe, gdy nie wymagają one większej siły uciągu).
 +
 +Ujemną stroną zestawów jest kłopotliwy ich transport oraz pewne utrudnienie pracy (szczególnie na uwrociach).
 +Możliwości sprzęgania narzędzi są dość duże. Stosuje się do tego celu specjalne, zawieszane lub przyczepne ramy, pozwalające łączyć w jeden zestaw różne sekcje narzędzi.
 +
 +Można też tworzyć zestawy przez przyczepianie narzędzi jednych za drugimi.
 +Zasada sprzęgania narzędzi polega na łączeniu ich w takiej kolejności, aby narzędzia pracujące głębiej szły pierwsze, a za nimi narzędzia płycej spulchniające. Wobec korzyści uzyskiwanych ze stosowania zestawów uprawowych, łączenie np. za pługiem sekcji wałów wgłębnych, bron, włók, lub za drapaczami bron itp. powinno być regułą.
 +
  
z/zestawy-uprawowe.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:42 (edycja zewnętrzna)