Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

z:zamieranie-igiel-cisa [2013/09/15 12:42] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Zamieranie igieł cisa ======
 +
 +
 +Sprawcy: //Sphaerulina taxi// (Cke.) Massee, //Diplodia taxi// De Not. (//= Cytospora taxifolia//)
 +
 +===== Objawy ===== 
 +
 +Gdy patogenem jest //Sphaerulina taxi//, [[i:igly-liscie-iglaste|igły]] brunatnieją, a w przypadkach silnego porażenia zamierają również [[p:pedy|pędy]]. Po górnej stronie igieł pojawia się masa bardzo drobnych otoczni grzyba, których wyloty przebijają się spod skórki na kształt maleńkich czarnawych krost. Choroba szybko rozprzestrzenia się po całym [[d:drzewa|drzewie]] i po 2—3 latach je zabija.
 +Przy porażeniu przez //Diplodia taxi// igły brunatnieją, lecz przez pewien czas nie opadają. Na spodzie zbrunatniałych igieł pojawia się mnóstwo maleńkich czarnych piknidiów, widocznych jako ziarenka utkwione w skórce.
 +
 +===== Sprawca ===== 
 +
 +Grzyb //Sphaerulina taxi// (//Ascomycotina, Dothideales//) rozmnaża się i dokonuje zakażenia roślin poprzez zarodniki workowe produkowane w otoczniach na igłach porażonych drzew. Grzyb ten występuje wyłącznie na [[c:cis-pospolity|cisie]].
 +//Diplodia taxi//, syn. //Cytospora taxifolia// (//Deuteromycotina, Sphaeropsidales//) rozmnaża się i zakaża igły za pomocą powstałych w piknidiach (po dolnej stronie chorych igieł) zarodników konidialnych. Ich wydostawaniu się z piknidiów i zakażaniu kolejnych igieł sprzyja wysoka wilgotność powietrza.
 +
 +===== Warunki sprzyjające ===== 
 +
 +Chorobie sprzyja wprowadzenie //Taxus baccata// na źle drenowane, kwaśne [[g:gleba-lesna|gleby]] (naturalnie występuje w Wielkiej Brytanii na glebach kredowych i wapiennych). Nieodpowiednie dla cisa gleby należy przygotować do sadzenia go przez drenowanie i wapnowanie.
 +
 +
 +===== Ochrona =====
 +
 +Ochrony przed tą chorobą nie prowadzi się.
  
z/zamieranie-igiel-cisa.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:42 (edycja zewnętrzna)