Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

w:wyluszczanie-nasion-drzew-iglastych [2013/09/15 12:41] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +**Wyłuszczanie nasion drzew iglastych**
 +
 +[[n:Nasiona]] [[d:drzewa|drzew]] iglastych przed użyciem do wysiewu muszą być wydobyte z szyszek, odskrzydlone i oczyszczone.
 +
 +Przy wykonywaniu poszczególnych zabiegów istotne znaczenie mają urządzenia mechaniczne:
 +
 +  * wydobycie nasion z szyszek (wyłuszczanie),
 + 
 +  * oddzielanie skrzydełek od nasion (odskrzydlanie),
 +
 +  * oddzielanie zanieczyszczeń i nasion pustych od nasion zdrowych (czyszczenie),
 +
 +  * rozdzielanie nasion tego samego gatunku na grupy różniące się cechami fizyko-mechanicznymi (sortowanie).
 +
 +Odpowiednie obiekty lub urządzenia, w których lub za pomocą których są wykonywane wymienione zabiegi nazywa się następująco: **wyłuszczarnie** (obiekty), **wyłuszczarki** (urządzenia), **oczyszczalnie** i **sortowniki**. Coraz częściej stosowane są też urządzenia złożone, umożliwiające wykonanie dwóch lub więcej zabiegów, na przykład czyszczenia i sortowania.
 +
 +Nasiona drzew iglastych ([[s:sosna pinus|sosny]], [[s:swierk picea|świerka]], [[m:modrzew larix|modrzewia]], [[j:jodla|jodły]]) znajdują się w szyszkach, pokryte łuskami. Tylko szyszki jodły, umieszczone w odpowiednich warunkach, same się rozsypują uwalniając nasiona. Szyszki pozostałych [[g:gatunek|gatunków]] muszą być poddane sztucznym zabiegom, które tworzą proces zwany **wyłuszczaniem** lub **łuszczeniem** szyszek.
 +
 +W przyrodzie nasiona wypadają z szyszek wskutek działania czynników atmosferycznych: ciepło promieni słonecznych, mróz i wiatr wysusza szyszki, powodując otwieranie się i wypadanie nasion. Nasiona modrzewia uwalniane są stopniowo wskutek wielokrotnego przesychania i nawilgotnienia szyszek, powodującego ruchy zamykania się i rozchylania łusek.
 +
 +Nasiona z szyszek sosny i świerka wyłuszcza się [[w:wyluszczanie cieplne nasion|sposobem cieplnym]], a z szyszek modrzewia - [[w:wyluszczanie mechaniczne nasion|sposobem mechanicznym]] lub cieplno-mechanicznym.
  
w/wyluszczanie-nasion-drzew-iglastych.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)