Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

w:wstepne-oczyszczanie-owocow-i-nasion-na-miejscu-zbioru [2013/09/15 12:41] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +**Wstępne oczyszczanie owoców i nasion na miejscu zbioru**
 +
 +
 +Wskazane jest, zwłaszcza w przypadku żołędzi i bukwi, by do wstępnego oczyszczania przystąpić już na miejscu zbioru. W plonie bukwi lub żołędzi zbieranych ręcznie niewiele jest zanieczyszczeń, znajdują się w nim co najwyżej [[n:nasiona]] puste, uszkodzone lub opanowane przez owady. Bukiew i żołędzie, zgrabiane w [[l:las|lesie]] z ziemi, zawierają sporo zanieczyszczeń mineralnych i organicznych (żwir, piasek, gałązki, liście, miseczki itp.). Dotyczy to też nasion zebranych za pomocą „odkurzacza" (aspiratora), wskazane jest więc oczyszczenie plonu jeszcze w lesie, np. za pomocą napędzanego przez ciągnik sita rotacyjnego lub prostej, ręcznie uruchamianej wialni. 
 +
 +Czyszczenie właściwe można wtedy przeprowadzić później, przed suszeniem poprzedzającym przechowywanie nasion. Można oczyścić wstępnie nasiona przez spławianie w wodzie, np. żołędzie, bukiew lub pestki [[c:czeresnia ptasia|czereśni ptasiej]], te ostatnie zaraz po oddzieleniu miąższu, można też oddzielić nasiona drobne na sitach lub za pomocą sortownika. [[s:skrzydlak|Skrzydlaki]] [[k:klon acer|klonu]] można zmiatać; tu rzadko korzysta się z siatek rozpostartych pod drzewami, skoro wiatr roznosi je na pewną odległość od drzew macierzystych. Przy ręcznym zbiorze skrzydlaków udział zanieczyszczeń w plonie jest znacznie zredukowany.
 +
 +Z ziemi zaleca się zebrać nasiona zaraz po ich opadnięciu. Wymaga to jednak wymiecenia powierzchni [[g:gleba lesna|gleby]] tuż przed ich wymuszonym opadem lub naturalnym obsiewem. Nasiona leżące na ziemi pod drzewami mogą skiełkować w ciągu kilku dni (np. nasiona [[k:klon srebrzysty|klonu srebrzystego]] lub [[d:dab bezszypulkowy|dębu bezszypułkowego]]). Kiełkowanie nasion tego dębu można obserwować niekiedy jeszcze na drzewach macierzystych, jeżeli jesień jest wilgotna i ciepła. Tymczasem jednak, wbrew powszechnemu zaleceniu przechowywania żołędzi jeszcze nie kiełkujących, w Nancy udało się podkiełkowane żołędzie [[d:dab szypulkowy|dębu szypułkowego]] przechować pomyślnie przez 18 miesięcy.
  
w/wstepne-oczyszczanie-owocow-i-nasion-na-miejscu-zbioru.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)