Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

w:woskownica-europejska [2013/09/15 12:41] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +**RODZINA** //MYRICACEAE// — WOSKOWNICOWATE
 + 
 +{{ http://www.toyen.uio.no/botanisk/nbf/plantefoto/myrica_gale_Norman_Hagen01.jpg?/images/250x290|woskownica europejska}}
 +
 +**Rodzaj** //Myrica// — woskownica
 +
 +Rodzaj //Myrica// jest w rodzimej florze reprezentowany przez jeden [[g:gatunek]].
 +
 +//Myrica gale// **L.** — woskownica europejska
 +
 +{{ http://www.bi.ku.dk/tavler/thumbs/202,01.jpg?/images/150x190|woskownica europejska}}
 +
 +[[k:krzewy|Krzew]] dorastający do 2,5 m wysokości, kulistego kształtu, o gęsto ulistnionych, ciemnobrązowych gałązkach. [[p:Pąki]] brązowe, błyszczące, z kropelkami wosku. 
 +
 +[[l:Liście]] opadające na zimę, łopatkowate lub odwrotniejajowate, w górnej części piłkowane, na wierzchołku zaostrzone lub stępione i ułożone skrętolegle, bez [[p:przylistki|przylistków]]; z wierzchu ciemnozielone i nagie, od spodu jaśniejsze i pokryte cienką warstwą kutneru.
 +
 +Krzew dwupienny, ale rośliny mogą zmieniać płeć z roku na rok. Ma [[k:kwiaty]] zebrane w siedzące [[k:kotka lub bazia|kotki]] ([[k:kwiatostany]] żeńskie dwa razy krótsze od męskich). Kwiaty męskie zwykle czteropręcikowe, żeńskie mają słupek złożony z dwu owocolistków. Kwitnie przed rozwojem liści w kwietniu i maju. [[o:owoce|Owocem]] jest niewielki, owalnojajowaty [[p:pestkowiec]] pokryty woskiem.
 +
 +W Europie występuje wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego, Morza Północnego i północnej części wybrzeża atlantyckiego; w Ameryce Północnej — wzdłuż wybrzeża od Nowej Fundlandii aż do Alaski, sięgając na południu po New York, Michigan i Waszyngton. 
 +
 +W Polsce osiąga południowo-wschodni kres rozmieszczenia i występuje tylko nad Bałtykiem, gdzie rośnie na wrzosowiskach, torfowiskach, w wilgotnych [[k:bory|borach]] [[s:sosna pinus|sosnowych]], w zaroślach nad brzegami jezior i na wilgotnych wydmach nadmorskich. **Jest objęta ochroną całkowitą.**
  
w/woskownica-europejska.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)