Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

w:wlasciwe-warunki-pogodowe-w-okresie-wschodow-i-w-pierwszych-latach-zycia-nalotu-i-podrostu [2013/09/15 12:41] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +**Wpływ niektórych czynników ekologicznych na wschody i początkowy okres wzrostu i rozwoju nalotu i podrostu** 
 +
 +Warunki pogodowe w okresie wschodów i pierwszych latach życia nalotu sosnowego mają decydujący wpływ na udatność, dobry wzrost i rozwój [[s:samosiew|samosiewów]]. Szczególne znaczenie mają warunki pogodowe w okresie zimy poprzedzającej okres wysiewu [[n:nasiona|nasion]], gdyż decydują one o [[w:woda glebowa|zapasie wody]] w [[g:gleba lesna|glebie]].
 +
 +//Woda.// Do skiełkowania wysokiego procentu nasion potrzebne jest, aby średnie sumy opadów były większe od 550 mm w roku, a w okresie wegetacyjnym wynosiły 340 mm. Dolna granica sum opadów rocznych nie powinna wynosić mniej niż 400 mm, a w okresie wegetacyjnym 200 mm. Ważny jest również odpowiedni rozkład opadów w maju i czerwcu. Dobowe optimum opadów w tych miesiącach powinno wynosić średnio 13 mm. Jeżeli opady w okresie wegetacyjnym będą niższe niż 2 mm samosiew sosny nie pojawi się.
 +
 +//Temperatura.// Badania wskazują na istnienie zależności zdolności kiełkowania nasion od temperatury. Jeżeli [[t:temperatura gleby]] nie przekracza niezbędnego minimum (5-6°C) lub maksimum (25-26°C), ilość kiełkujących nasion po kilku tygodniach w przybliżeniu się wyrównuje. Późne przymrozki, jeśli przypadną na okres wschodów, wyrządzają stosunkowo niewielkie szkody bowiem siewki sosny są dość odporne na działanie niskiej temperatury.
 +
  
w/wlasciwe-warunki-pogodowe-w-okresie-wschodow-i-w-pierwszych-latach-zycia-nalotu-i-podrostu.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)