Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

w:wilgotnosc-drewna [2015/01/18 11:23] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Wilgotność drewna ======
  
 +**Wilgotność drewna** jest to stosunek masy wody zawartej w [[d:drewno|drewnie]] do masy drewna wyrażony w procentach. 
 +
 +W drzewnictwie w zasadzie operuje się pojęciem wilgotności bezwzględnej to jest stosunkiem masy wody zawartej w drewnie do masy drewna absolutnie suchego. Świeżo ścięte drewno zawiera wodę wolną, która wypełnia [[c:cewki|cewki]] i [[n:naczynia|naczynia]] oraz wodę związaną (higroskopijną) wypełniającą przestrzenie międzymiceralne błony komórkowej. Górna granica chłonności błon komórkowych nosi nazwę **punktu nasycenia włókien**. Drewno o tej wilgotności zawiera maksimum wody związanej i nie zawiera wody wolnej. Wilgotność odpowiadająca punktowi nasycenia włókien, w zależności od [[g:gatunek|gatunku]] zawiera się w granicach 23-31%. 
 +
 +Zawartość wody w drewnie drzew stojących na [[p:pien|pniu]] ulega wahaniom w zależności od gatunku drzewa oraz pory roku.  Największą wilgotność osiąga drewno w miesiącach zimowych, wyjątek stanowi [[b:brzoza-betula|brzoza]],  która wykazuje największą wilgotność w miesiącu maju. Wilgotność drewna drzew iglastych może w ciągu roku wynieść nawet 100-150% (średnio wynosi 80-100%), drewna miękkich gatunków   liściastych   zamyka   się  w  granicach 70-110%, zaś twardych 55-80%. 
 +
 +Największą wilgotność wykazuje [[b:biel|biel]], który pełni funkcje przewodzenia wody, a najmniejszą [[t:twardziel|twardziel]] i warstwy przyrdzeniowe. Różnice te mogą być znaczne, szczególnie   dotyczy   to   gatunków   iglastych, w których wilgotność bielu jest nawet 3-krotnie wyższa od twardzieli. W przypadku gatunków liściastych różnice te są znacznie mniejsze i wynoszą niekiedy tylko 10-20%. 
 +
 +Na długości strzały największą wilgotność wykazuje część odziomkowa i wierzchołkowa zawierająca wyłącznie drewno bielaste. Często w odziomkowych częściach pnia starych [[j:jodla|jodeł]] i [[s:swierk-picea|świerków]] w strefie przyrdzeniowej spotyka się warstwy drewna o bardzo dużej wilgotności dochodzącej do 250%, określanej mianem **mokrej twardzieli**. Drewno świeżo ścięte w miarę upływu czasu zmniejsza swoją wilgotność i dochodzi do stanu powietrznosuchego, który w naszych warunkach klimatycznych w zależności od pory roku oraz wilgotności względnej powietrza wynosi około 15-20%. Stan taki drewno okrągłe w korze może osiągnąć dopiero po upływie około 1 roku, przy
 +czym okorowanie może znacznie przyspieszyć ten proces.
 +----
 +Źródło: Praca zbiorowa "Poradnik użytkowania lasu" Warszawa 2000
w/wilgotnosc-drewna.txt · ostatnio zmienione: 2015/01/18 11:23 (edycja zewnętrzna)