Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

w:wierzba-salix [2013/09/15 12:41] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +**Rodzaj** //Salix// — wierzba
 +
 +{{ http://www.legambientearcipelagotoscano.it/biodiversita/flora/habitat/naturalizzate/salix%20alba%20salice.JPG?/images/200x250|wierzba}}
 +
 +[[d:Drzewa]], [[k:krzewy]] i [[k:krzewinki]]; [[p:pąki]] okryte jedną tylko łuską. [[l:Liście]] zwykle wąskie, mniej lub więcej lancetowate, o brzegu piłkowanym, ząbkowanym lub całobrzegim, krótkoogonkowe. Na [[o:ogonek lisciowy|ogonku liściowym]] często występują gruczołki; [[p:przylistki]] trwałe lub opadające, często duże, charakterystyczne dla poszczególnych [[g:gatunek|gatunków]]. Kwitną przed rozwojem, równocześnie z rozwojem lub po rozwoju liści.
 +
 +[[k:Kwiaty]] osadzone w kątach całobrzegich przysadek kwiatowych; u nasady kwiatów gruczołki miodnikowe (rośliny owadopylne). W kwiecie męskim jest 2, 3 lub 5 (10) pręcików.
 +
 +Około 300 gatunków wierzb rośnie w klimacie umiarkowanym i chłodnym na północnej półkuli, a kilka z nich również na półkuli południowej. W Polsce ten rodzaj jest reprezentowany przez 28 gatunków i liczne [[m:mieszańce]], trudne często do określenia; wierzby łatwo się krzyżują. Dwa gatunki objęte są ochroną całkowitą: wierzba borówkolistna (//Salix myrtilloides//) i wierzba lapońska (//Salix lapponum//).
 +
 +Wierzby, podobnie jak [[t:topola - Populus|topole]], należą do roślin szybko rosnących, mają one jednak stosunkowo niewielkie znaczenie w produkcji [[d:drewno|drewna]], są krótko wieczne, a ich pnie łatwo próchnieją. Są roślinami światłożądnymi; zwykle rosną na [[g:gleba lesna|glebach]] wilgotnych, nawet podmokłych, chociaż niektóre gatunki występują na glebach suchych i piaszczystych. Większość gatunków to krzewy różnej wysokości (również wysokogórskie krzewinki), tylko [[w:wierzba biała]] i [[w:wierzba krucha]] z gatunków krajowych wyrastają w duże drzewa i są często sadzone przy zabudowaniach i drogach wiejskich, zwykle w celu pozyskiwania drewna na opał. Te „głowiaste" wierzby nadają krajobrazowi swoisty wygląd.
 +
 +{{ http://exviking.net/springtime/image_3/Salix.jpg?/images/250x200|bazie}}
 +
 +Szereg gatunków wierzb odgrywa dużą rolę w koszykarstwie (wiklina) ze względu na mocne i elastyczne pędy (wierzby: [[w:wierzba trójpręcikowa|migdałowa]], [[w:wierzba ostrolistna|ostrolistna]], [[w:wierzba wiciowa|wiciowa]] i [[w:wierzba purpurowa|purpurowa]]). 
 +
 +Kilka gatunków ma znaczenie w utrwalaniu piasków, wydm i umacnianiu brzegów (wierzby: [[w:wierzba piaskowa|piaskowa]], [[w:wierzba wawrzynkowa|wawrzynkowa]] i ostrolistna), a wszystkie, zwłaszcza wcześnie kwitnące, są cenione w pszczelarstwie jako rośliny miododajne i pyłkodajne. [[k:Kora]] wierzb dostarcza garbników dla przemysłu garbarskiego.
 +
 +W ogrodnictwie ozdobnym najbardziej popularna i najczęściej sadzona jest „wierzba płacząca", odmiana wierzby białej. Szczególne jednak znaczenie odgrywają wierzby w zadrzewieniach krajobrazowych, na terenach wilgotnych, podmokłych i torfiastych, na których większość z nich występuje w stanie naturalnym. Wierzby można rozmnażać wegetatywnie za pomocą zdrewniałych sadzonek, które się bardzo łatwo zakorzeniają.
 +
 +Rodzaj //Salix//, obejmujący liczne gatunki oraz mieszańce, został podzielony na 29 serii. Przedstawione tu będą gatunki reprezentujące 11 serii.
  
w/wierzba-salix.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)