Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

w:wiedniecia [2013/09/15 12:41] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Więdnięcie roślin ======
  
 +**Więdnięciem** mogą ulegać tylko soczyste (mięsiste) narządy roślin, a więc [[l:liscie|liście]], młode [[p:pedy|pędy]] itp. Więdnące rośliny cierpią na brak wody z powodu zakłócenia ich gospodarki wodnej. Istota więdnięcia polega na utracie przez tkanki roślinne turgoru, czego następstwem jest zjawisko plazmolizy w komórkach i spowodowane tym zwiotczenie (więdnięcie) narządów gospodarza. Więdnięcia są objawami niespecyficznymi, mogą zatem być następstwem różnych procesów chorobowych, a przede wszystkim zakłócenia procesów: pobierania, przewodzenia i wyparowywania (transpiracji) wody przez roślinę.
 +
 +Jako przyczyny zakłócenia tych procesów można m.in. wskazać: 
 +  * __w przypadku procesu pobierania wody__ — uszkodzenia [[k:korzen|korzeni]], np. przez pędraki, drutowce, grzyby, brak tlenu w [[g:gleba-lesna|glebie]] itp. oraz zatkanie naczyń np. przez grzyby, co prowadzi do chorób zwanych **tracheomikozami**, lub przez bakterie, co z kolei zapoczątkowuje choroby zwane **tracheobakteriozami**, 
 +  * __w przypadku procesu przewodzenia wody__ — zatrucie tkanek soczystych narządów toksynami wytwarzanymi przez patogena działającego w innej części rośliny, przemysłowymi zanieczyszczeniami powietrza itp., 
 +  * __w przypadku procesu transpiracji__ — niekorzystne dla rośliny czynniki atmosferyczne, jak upały, posuchy, wiatry, trujące gazy w powietrzu itd.
 +
 +Wszystkie wymienione procesy fizjologiczne, zakłócone przez przytoczone przyczyny, stwarzają z reguły sytuację, w której roślina wyparowuje więcej wody niż może otrzymać ze swego środowiska, to zaś z kolei prowadzi do wspomnianego zjawiska plazmolizy i związanych z nim objawów więdnięcia. Młode drzewa (siewki, sadzonki) są bardziej podatne na zachwianie gospodarki wodnej w ich organizmie niż starsze.
 +
 +Więdnięcia o charakterze przejściowym (gdy więdnąca roślina lub jej narząd wracają do stanu normalnego) nazywamy **fizjologicznymi**, te zaś, z których roślina już nie potrafi wrócić do stanu normalnego, tzn. więdnięcia kończące się śmiercią całych roślin lub ich części, nazywamy więdnięciami **patologicznymi**.
 +
 +----
 +Źródło: Karol Mańka "Fitopatologia leśna" PWRiL Warszawa 1998
w/wiedniecia.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)