Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

t:twardzica-drewna [2014/03/28 18:50] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Twardzica drewna (drewno reakcyjne) ======
  
 +**Drewno reakcyjne** - [[d:drewno|drewno]] z wyraźnymi cechami anatomicznymi wytworzonymi zwykle w pochylonych lub zakrzywionych częściach strzał lub gałęzi w sytuacji gdy [[d:drzewa|drzewo]] usiłuje odzyskać pierwotną pozycję gdy została ona zakłócona. Drewno reakcyjne w [[g:gatunek|gatunkach]] drzew iglastych zwane jest **twardzicą** (drewnem naciskowym) i wytwarzane jest zwykle w dolnych częściach gałęzi oraz pochylonych lub zakrzywionych częściach strzał.
 +
 +Twardzica jest drewnem odpornym na działanie naprężeń ściskających jakie powstają przy jednostronnym działaniu wiatru, okiści po wklęsłej (zawietrznej) stronie zginanych strzał i gałęzi. Twardzica występuje głównie w drewnie [[s:swierk-pospolity|świerkowym]] w postaci sierpowatych smug o barwie brunatnoczerwonej, często mylona jest ze zgnilizną twardą. W praktyce dość często stosowanym i niezawodnym sposobem odróżnienia tych wad jest zbadanie struktury drewna ryszpakiem na pograniczu miejsca występowania twardzicy i sąsiednich warstw [[s:sloje-roczne|słoi rocznych]]. 
 +
 +Drewno reakcyjne w gatunkach drzew liściastych określane jest jako **drewno napięciowe** i wytwarzane jest zwykle w górnych częściach gałęzi oraz pochylonych lub zakrzywionych częściach strzał. Drewno napięciowe (ciągliwe) powstaje wzdłuż części [[p:pien|pnia]] poddanej działaniu naprężeń rozciągających (nawietrzna strona drzew wystawionych na działanie jednokierunkowych wiatrów).
 +Drewno napięciowe występuje często u [[t:topola-populus|topoli]] i [[b:buk-pospolity|buka]], w stanie wilgotnym ma barwę jaśniejszą o srebrzystym połysku po wysuszeniu ciemnieje i przybiera barwę brunatną. W drewnie napięciowym podobnie jak w twardzicy następuje powiększenie szerokości słojów wskutek zwiększenia strefy drewna późnego.
t/twardzica-drewna.txt · ostatnio zmienione: 2014/03/28 18:50 (edycja zewnętrzna)