Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

t:tsuga [2013/09/15 12:41] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +**Rodzaj** //Tsuga// — choina (tsuga)
 +
 +{{ http://members.lycos.nl/bouman103/Tsuga%20canadensis.jpg?/images/200x250|Tsuga}}
 +
 +Zimozielone wysokie [[d:drzewa]] ze stożkowatą [[k:korona|koroną]] i nieregularnie ułożonymi konarami; gałązki zwykle cienkie, na końcach zwisające: [[p:pąki]] niewielkie, [[p:pędy]] pokryte drobnymi podstawkami igieł (trzonkami), nagie lub owłosione.
 +
 +[[Igły]] zwykle spłaszczone (wyjątek: //Tsuga mertensiana//), z rowkiem na górnej i z 2 białymi paskami na dolnej stronie, zwykle grzebieniasto rozłożone. Wierzchołki igieł tępo zaostrzone, zaokrąglone lub wykrojone; u nasady igieł cienkie ogonki: brzegi ząbkowane lub nie ząbkowane. Na przekroju w igle występuje jeden [[przewód żywiczny]], położony pod spodem wiązki łyko-drzewnej.
 +
 +Drzewo jednopienne; [[k:kwiaty]] męskie — kuliste, w kątach igieł, żeńskie — pojedyncze, na wierzchołkach krótkich, bocznych gałązek.
 +[[Szyszki]] zwisające, zwykle małe, z ukrytymi łuskami wspierającymi, dojrzewają w pierwszym roku, nie rozpadają się i pozostają na drzewie do dwóch lat; [[n:nasiona|nasienie]] małe, ze skrzydełkiem, z pęcherzykami [[żywicy]] na powierzchni. [[Siewka]] ma 3—6 [[l:liścienie|liścieni]]. W [[d:drewno|drewnie]] brak przewodów żywicznych.
 +
 +Około 10 gatunków występuje w umiarkowanej strefie Ameryki Północnej i Azji — od Himalajów poprzez Chiny do Japonii.
  
t/tsuga.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)