Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

t:transport-sadzonek-ze-szkolki-do-miejsca-sadzenia [2014/03/26 19:20] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Transport sadzonek ze szkółki do miejsca sadzenia ====== 
 +
 +Jest to podstawowa operacja transportu sadzonek, występująca we wszystkich wariantach organizacji transportu. Transport może odbywać się na powierzchniach kwater będących w uprawie, na drogach gruntowych zwykłych i utwardzonych, leśnych i polnych oraz na drogach publicznych. Odległości transportu zależą od wielkości i lesistości obszaru obsługiwanego przez [[s:szkolka-lesna|szkółkę]].
 +
 +Sadzonki mogą być transportowane luzem lub w pojemnikach. Transport sadzonek opakowanych stwarza lepsze warunki pracy, umożliwia lepsze wykorzystanie ładowności pojazdów, powierzchni dołów i przechowalni oraz zmniejsza niebezpieczeństwo pogorszenia jakości materiału sadzeniowego. Zaleca się transportowanie sadzonek w godzinach rannych, przy zastosowaniu odpowiednich opakowań do transportu ([[t:typy-pojemnikow-do-przechowywania-i-transportu-sadzonek|PO-2, baloty, pudła]]) oraz właściwym środkiem transportu, dostosowanym do odległości, jaką musi pokonać.
 +
 +W innych krajach (Szwecja, Finlandia) w transporcie sadzonek do miejsca sadzenia używa się samochodów a przy dużych odległościach - samochodów z nadwoziem izotermicznym (chłodniczym). W tych krajach transportuje się sadzonki wyłącznie w odpowiednich opakowaniach do transportu.
 +
  
t/transport-sadzonek-ze-szkolki-do-miejsca-sadzenia.txt · ostatnio zmienione: 2014/03/26 19:20 (edycja zewnętrzna)