Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

t:transport-sadzonek-w-szkolce [2014/03/26 19:19] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Transport sadzonek w szkółce ====== 
 +
 +Pierwszym etapem operacji transportu sadzonek jest transport wewnętrzny w [[s:szkolka-lesna|szkółce]]. Występuje on wtedy, gdy przechowywanie sadzonek odbywa się na terenie szkółki. Transport ten prowadzony jest po sieci dróg gruntowych zwykłych i utwardzonych, dróg leśnych i polnych wokół szkółek i na powierzchniach kwater będących w uprawie. Odległości transportu sadzonek są zależne od wielkości szkółki, jej układu i usytuowania dołów lub przechowalni względem kwater. 
 +
 +W szkółce transportuje się sadzonki luzem lub w pojemnikach typowych lub specjalnych. 
 +W transporcie wewnętrznym w szkółce stosuje się: przenoszenie ręczne, środki transportu ręcznego, środki transportu mechanicznego.
 +
 +Przenoszenie ręczne stosowane jest przy małych ilościach wyjmowanych sadzonek i niewielkich odległościach transportu. Środkami transportu ręcznego stosowanymi tu, to taczki i wózki gospodarcze.
 +W transporcie sadzonek z użyciem sprzętu mechanicznego stosuje się skrzynie i podnośniki widłowe zawieszane na ciągniku oraz przyczepy niskopodłogowe. Skrzynia zawieszana na ciągniku jest przeznaczona do przewozu różnych materiałów na małą odległość. Przenośnik widłowy przystosowany jest do przewozu palet i skrzynio-palet.
 +Przyczepa nisko-podłogowa przeznaczona jest do transportu wewnętrznego różnych materiałów, w tym sadzonek [[d:drzewa|drzew]] i [[k:krzewy|krzewów]] leśnych w pojemnikach i luzem.
 +W szkółkach górskich niekiedy stosowane są mikrociągniki.
 +
 +W Szwecji i Finlandii częste jest formowanie w szkółkach ładunków zbiorczych (kontenery, palety, skrzyniopalety - i załadunek żurawiem hydraulicznym lub wózkiem widłowym przy ekspedycji do odbiorcy. Zastosowanie takiego sprzętu jest wskazane przy dużej koncentracji produkcji, zwłaszcza sadzonek produkowanych w pojemnikach.
 +Wraz z powiększaniem się powierzchni szkółek i ze zwiększaniem się liczby sadzonek hodowanych w pojemnikach, transport wewnętrzny zyskuje na znaczeniu i stanowi znaczny udział w kosztach produkcji materiału sadzeniowego.
 +
  
t/transport-sadzonek-w-szkolce.txt · ostatnio zmienione: 2014/03/26 19:19 (edycja zewnętrzna)