Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

t:transport-sadzonek-w-miejscu-sadzenia [2014/03/26 19:18] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Transport sadzonek w miejscu sadzenia ====== 
 +
 +Ostatni etap transportu sadzonek to transport na powierzchni [[u:uprawa-lesna|uprawy]]. Sadzonki przy sadzeniu ręcznym są przenoszone, przy sadzeniu sadzarką -przewożone. W warunkach nizinnych transport sadzonek w miejscu sadzenia nie sprawia trudności organizacyjnych. Inaczej przedstawia się transport sadzonek w górach.
 +
 +**Balot** do transportu sadzonek w rękach:
 +  * dwustronny, mieści od 100 do 400 sztuk sadzonek w zależności od [[g:gatunek|gatunku]] i wielkości. Przydatny przy transporcie sadzonek do powierzchni odnawianej. Do sadzenia należy sadzonki przepakować w inny sprzęt (skrzynka, pas),
 +  * jednostronny - nie wymaga przepakowania sadzonek. Przy przechowywaniu i sadzeniu baloty jednostronne są lepsze od dwustronnych.
 +
 +Blaszana skrzynka tzw. **węglarka** nadaje się do przenoszenia sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym luzem lub pakowanych w baloty i z zakrytym systemem korzeniowym. Ilość sadzonek przenoszonych w węglarce zależy od gatunku i typu sadzonek. 
 +
 +**Torba** z materiału stosowana jest do transportu sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym i w otoczkach papierowych Paperpot. 
 +
 +**Tace** i **stelaże** służą do przenoszenia w rękach sadzonek hodowanych w niektórych typach pojemników wielosadzonkowych i pojemników zblokowanych. Ilość przenoszonych sadzonek zależna od typu i wielkości pojemników. Tace stosowane są do przenoszenia sadzonek w pojemnikach zblokowanych. 
 +
 +**Kieszenie** zawieszane na pasie i stosowane na pasie do przenoszenia sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym. W kraju sprzęt ten jest praktycznie nie stosowany. 
 +
 +**Nosiłki plecakowe** znalazły w świecie zastosowanie do przenoszenia w górach sadzonek z odkrytym i zakrytym systemem korzeniowym. Jednorazowo przenoszona w nosiłkach ilość sadzonek wystarcza przeciętnie na dzień pracy robotnika.
  
t/transport-sadzonek-w-miejscu-sadzenia.txt · ostatnio zmienione: 2014/03/26 19:18 (edycja zewnętrzna)