Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

t:technika-zabiegow-pielegnacyjnych-w-cp [2013/11/09 18:20] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Technika zabiegów pielęgnacyjnych ======
 +
 +Przy przeprowadzaniu zabiegów pielęgnacyjnych w [[m:mlodnik|młodnikach]] stosuje się następujące sposoby unieszkodliwiania [[d:drzewa|drzew]] wadliwych: //wycięcie, ogłowienie, przycięcie na bezpieńki, podkrzesanie, skrócenie pędów bocznych (przycięcie), obrączkowanie.//
 +
 +===== Wycięcie =====
 +
 +**Wycięcie** stosuje się wówczas, gdy usunięcie drzewa nie spowoduje przerwania zwarcia lub nie grozi wylegnięciem bądź pochyleniem zbyt wybujałych osobników rosnących w nadmiernym zagęszczeniu już przy pierwszej okiści, a niekiedy nawet przy pierwszej silniejszej ulewie letniej.
 +
 +===== Ogłowienie =====
 +
 +**Ogłowienie**, tj. odcięcie wierzchołka drzewa na ogół pod drugim okółkiem od góry; bywa stosowane w celu likwidacji drzewek niepożądanych, utrudniających prawidłowy rozwój innym drzewkom.
 +
 +===== Przycięcie na bezpieńki =====
 +
 +**Przycięcie na bezpieńki** - cięcie nad szyjką korzeniową u drzew liściastych w celu pobudzenia [[p:paki-spiace|pączków śpiących]] do wytworzenia [[p:pedy|pędów]] i przyspieszenia wzrostu drzewka.
 +
 +===== Podkrzesanie =====
 +
 +**Podkrzesanie** ma zastosowanie głównie do [[r:rozpieracz|rozpieraczy]] czy [[p:przedrost|przedrostów]], które z różnych względów chce się jeszcze przez pewien czas utrzymać w młodniku.
 +
 +===== Skrócenie pędów bocznych =====
 +
 +**Skrócenie pędów bocznych** na różnych wysokościach służy głównie do pielęgnowania linii styku, przy wiązaniu ze sobą grup lub kęp młodnika, różniących się wysokością.
 +
 +===== Obrączkowanie =====
 +
 +**Obrączkowanie** jest to zdjęcie pasa [[k:kora|kory]] wokół strzały, które powoduje przerwanie krążenia soków. Stosuje się je podobnie jak ogłowienie, w tych wypadkach, gdy chce się jeszcze przez pewien czas utrzymać dane drzewo jako podporę sąsiednich drzew, dopóki otoczenie należycie się nie wzmocni. Sposób ten stosuje się często w wybujałych młodnikach [[d:dab-quercus|dębowych]].
  
t/technika-zabiegow-pielegnacyjnych-w-cp.txt · ostatnio zmienione: 2013/11/09 18:20 (edycja zewnętrzna)