Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

t:technika-prac-zrebowych-obalanie-drzew-z-korzeniami [2013/11/09 17:53] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Technika prac zrębowych - obalanie drzew z korzeniami ======
 +
 +Ta metoda [[p:pozyskiwanie-drewna|pozyskiwania drewna]] została opracowana przez dwóch pracowników Instytutu Badawczego Leśnictwa - Kreutzingera i Matusza - początkowo była znana pod nazwą „metoda Kreutzingera-Matusza".
 +
 +Przyczyną jej opracowania była dążność do stworzenia warunków maszynowego odnawiania lasu na zrębach zupełnych, na których [[g:gleba-lesna|gleba]] byłaby przygotowywana orką pełną. Drugą przyczyną było usiłowanie wykorzystania [[d:drewno|drewna]] pniaków (3-6% miąższości strzały) i [[k:karpina|karpiny]] (10—17% miąższości części nadziemnej). Wyrywanie korzeni i pełna orka zostały negatywnie ocenione przez hodowców i ekologów; na karpinę - ani do celów przemysłowych, ani opałowych - nie było zapotrzebowania. W tej sytuacji, praktycznie rzecz biorąc, metoda ta niesłusznie została całkowicie zapomniana. Powinna ona być nadal zalecana wówczas, gdy karczujemy pniaki, na przykład na powierzchniach pod [[s:szkolka-lesna|szkółki]], drogi czy zabudowę.
 +
 +[[d:drzewa|Drzewo]] można obalić za pomocą liny i ciągnika odpowiedniej mocy, wciągarki, a nawet jednego lub kilku ściągaczy linowych. Linę mocuje się na pniu na 1/5 do 1/4 wysokości drzewa, jednak nie niższej niż 5-8 m nad ziemią. Zgodnie z badaniami Nowickiego, na obalanie drzew w 100-letnim [[d:drzewostan|drzewostanie]] [[s:sosna-pinus|sosnowym]] w [[b:bor-swiezy-bsw|borze świeżym]] III bonitacji na głębokim piasku luźnym konieczne jest wytwarzanie momentu obrotowego rzędu 39-167 kNm (4 do 17 tysięcy kGm).
 +
 +Autorzy metody zalecali mocowanie u podstawy drzewa specjalnej dwukółki używanej wówczas do zrywki drewna. Dwukółkę obecnie można zastąpić wałkiem grubości ok. 50-100 cm, mocowanym silnie do odziomka drzewa. Dzięki temu rozwiązaniu [[k:korzen|korzenie]] w większości są wyrywane z ziemi, a gleba jest otrząsana do dołu po karpie. Po obalaniu odcina się znajdującą się nad ziemią karpę (wsparta na dwukółce lub wałku); odcięcia można dokonać w miejscu obalania lub po odciągnięciu drzewa na składnicę zrębową.
 +
 +Przy obalaniu muszą pracować minimum dwie osoby: kierowca ciągnika i pilarz. Zespół ten do zakładania liny na drzewo powinien dysponować drabiną z uchwytem kleszczowym w górnej części i okuciem umożliwiającym wbicie jej w ziemię - w dolnej. Liny do wysokości 5 m można podnosić za pomocą tyczki z widełkami. Liny używane przy pracy nie mogą być uszkodzone w stopniu grożącym ich zerwaniem, a haki lin muszą być dobrze zamocowane. Długość liny powinna umożliwić utrzymanie dystansu między obalanym drzewem a ciągnikiem nie mniejszego niż dwie wysokości obalanego drzewa. Pilarz przez cały czas naprężenia liny nie może znajdować się od niej w odległości mniejszej niż długość liny (duże zagrożenie z chwilą zerwania się liny). Obydwaj robotnicy dla zabezpieczenia rąk przed pękniętymi drutami liny stalowej muszą być wyposażeni w skórzane rękawice.
 +
 +Stosowanie opisywanej metody pozyskiwania drewna na większą skalę ma przeciwwskazania ze strony racjonalnego wykorzystania drewna. Naprężenia w najcenniejszej, odziomkowej części drzewa w czasie obalania mogą powodować wewnętrzne, niewidoczne pęknięcia, które ujawniają się w czasie przerobu drewna czy nawet w czasie suszenia tarcicy. Drewno okrągłe z takiego pozyskiwania stosowanego na większą skalę mogłoby uzyskiwać niższą cenę rynkową lub nawet mogłyby powstać trudności w jego sprzedaży.
 +----
 +Źródło: Laurow Z. "Pozyskiwanie drewna" Warszawa 1999
 +
 +
  
t/technika-prac-zrebowych-obalanie-drzew-z-korzeniami.txt · ostatnio zmienione: 2013/11/09 17:53 (edycja zewnętrzna)